Mine områder
Hjelp

Innsending av A-melding med kun ansattopplysninger

09-08-2017 10:40 (Sist oppdatert 13-04-2022)
  • 0 Svar
  • 0 liker
  • 2058 Visninger

Dersom det i et selskap ikke utbetales lønn hver måned, så må det likevel sendes inn en A-melding for hver periode dersom man har ansatte med arbeidsforholdstype Ordinært arbeidsforhold.
Noen selskaper har også behov for å melde inn ansatte i a-ordningen med en gang de er ansatt, før det er kjørt lønn for dem, for å kunne søke Byggekort/HMS-kort. I dette brukertipset finner du informasjon om hvordan du gjør dette.

Fremgangsmåte: 

Det er 2 forskjellige måter å gjøre dette på, avhengig av om du har kjørt lønn den gjeldende måneden, eller om du ikke har kjørt lønn enda, og månedens lønnskjøring ligger klar.

 

Dersom lønn for måneden allerede er kjørt:

  1. Opprett en ny lønnskjøring ved å klikke på Ny lønnskjøring nederst til venstre under Payroll - Lønnskjøringer:
    NyLønnskjøring.png

  2. Legg inn en egnet tekst for lønnskjøringen og angi utbetalingsdato for innsending av a-meldingen.
    Husk at denne datoen må være etter sist kjørte lønnskjøring i den aktuelle måneden du skal sende inn.
  3. Merk feltet Mal under Utvalg lønnsartgrupper, og  klikk Lagre:NyLønnskjøringMal.png

  4. Gå inn på lønnskjøringen, og kontroller at det ikke er transaksjoner til utbetaling i lønnskjøringen.
  5. Når alt ser korrekt ut kan du bekrefte betalingen, deretter genereres A-meldingen som du kan sende inn.

 

Dersom lønn for måneden ikke er kjørt:

Dersom lønn for den gjeldende måneden ennå ikke er kjørt, må du endre den lønnskjøringen som allerede ligger klar. 

  1. Trykk på Endre, øverst til venstre:
    extra_01.png

  2. Endre tittel på lønnskjøringen, og eventuelt dato:
    extra_02.png

  3. Velg Kun utvalgte lønnsartgrupper, og huk av for Mal, la avhukning Alle ansatte stå, og trykk Lagre:
    extra_03.png
  4. Du kan nå kjøre gjenno lønnskjøringen som normalt, ved å bekrefte Betaling og sende A-melding
  5. OBS: Når lønnskjøringen er fullført må du opprette en ny lønnskjøring for gjeldende måned, som du navngir f.eks Månedslønn, dersom det er dette lønnskjøringene deres heter.
    MERK: den skal ikke være løpende

 

NB! Vær også oppmerksom på at dersom du har flere kjøringer for en måned, vil Payroll vente med å generere a-melding til den siste lønnskjøringen. Du må da slette etterfølgende lønnskjøringer for at a-melding skal bli generert, se mer informasjon her.

 

Relaterte brukertips

A-melding ikke generert/Ikke Tilgjengelig

Aktuelt brukertips