for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.
for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.
Når ansatte jobber på ulike prosjekter er det ofte et ønske om å synliggjøre kostnadene per prosjekt i regnskapet. Dersom ansatte har fastlønn, må det gjøres en ompostering slik at fastlønnen reduseres tilsvarende timene som er jobbet på prosjekt. Dette brukertipset beskriver hvordan du kan gjøre dette.
Du må opprette 2 lønnsarter, én som benyttes for bokføring av timene på prosjekt, og én som skal redusere fastlønnen. Dette gjør du under Innstillinger - Regler - Lønnsarter i Payroll.
Her kan du enten opprette ny lønnsart, eller endre standard lønnsart 10100, ved at du på fanen Generell Informasjon, huker av for Grunnlag Beløp 1. Dette er eneste endring som behøves gjort på 10100.
Om du ikke endrer lønnsat 10100 kan opprette en ny lønnsart:
Følg fremgangsmåte ovenfor for å opprette denne lønnsarten, men bruk lønnsarten Timer prosjekt som mal (i dette eksemplet lønnsart 10005).
Gå videre til fanen Innberetning A-melding. Her må du i feltet Rapporteringsperiode velge verdien Betalt periode - trekk:
Siden disse lønnsartene skal brukes i forbindelse med registrering av timer i Calendar, må du opprette en ny kode for timeregistreringen. Dette gjør du under Innstillinger - Koder i Calendar.
Registrer timer på den nye koden i Calendar, bekreft periode i Calendar, og godkjenn timelisten i Approval, slik at timene sendes til Payroll.
I lønnskjøringen må du fjerne haken Synlig på lønnslipp for at lønnsartene skal vises, da vi har satt opp at disse lønnsartene ikke skal vises på lønnsslippen:
På regnskapsrapporten ser du i dette eksemplet at lønnen bokføres på prosjektene som er brukt i timeregistreringen, samtidig som fastlønnen reduseres. Siden det på lønnsartene er huket av for feriepengegrunnlag og arbeidsgiveravgiftsgrunnlag, i fanen Generell informasjon, påvirkes også avsetningen:
NB! Dette eksemplet er satt opp mot Calendar, men du kan benytte de samme lønnsartene dersom du importerer transaksjoner fra et annet forsystem.
NB! Faste transaksjoner blir ikke generert etter sluttdato på stillingen til ansatte. Det vil si dersom du importerer eller legger til en transaksjon på Timer prosjekt etter sluttdato på en ansatt, så vil ikke Reduksjon fastlønn bli generert for å utligne bokføringen.
Bokføre fastlønn på forskjellig hovedbokskontoer for forskjellige ansatte
Kostnadsføre fastlønn prosentvis på forskjellige kostnadsbærere
Før du ringer oss i januar er det viktig at du er kjent med innholdet i denne artikkelen. Denne artikkelen vil kunne hjelpe deg gjennom årsavslutningen.
Karenlyst allé 56
0277 Oslo, Norge
Copyright © 2019 Visma.com. All rights reserved.