for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.
for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.
I Calendar har du mulighet til å registrere Oppspart overtid. Da vil kun overtidstillegget gå til utbetaling i Payroll, mens antall timer vil bli lagt i “timebanken” som en saldo. Disse timene kan entene utbetales, eller benyttes til avspasering
De nye kodene for oppspart overtid kan administrator se under Calendar / Innstillinger / Koder:
Disse kodene er knyttet mot disse lønnsartene i Payroll:
Eksempel: En ansatt skal registrer 5 timer Oppspart overtid 50% i kalenderen. Du vil også se at saldoen for Overtid blir 5t.
Når perioden er godkjent og bekreftet vil det bli overført i neste åpne lønnskjøring i Payroll på lønnsart 107020 - Overtid kun tillegg 50%. Transaksjonen som utbetales er tillegget med faktor på 0,5 * antall 5 * timesats
Når ansatt skal avspasere av tidskontoen for Overtid må den ansatte bruker fraværskode Oppspart overtid som er definert under Ikke på jobb. Saldoen for Overtid blir redusert med antall avspaseringstimer som blir registrert.
MERK! Fraværskoden genererer ikke utbetaling av timer. Når timelønnende ansatte skal avspasere og få timene utbetalt må de i tillegg registrere timelønn på samme dag.
Får den ansatte ikke tatt ut avspasering, men skal ha oppsparte timer utbetalt, så må de bruke valget Betal ut oppspart overtid:
Ansatt velger selv hvor mange timer som skal utbetales, enten hele saldoen eller x antall timer:
Utbetalingen av oppspart overtid er knyttet opp mot koden Utbetaling oppspart overtid som er knyttet mot lønnsart 10200 - Utbetaling oppsparte timer:
Merk! Du kan ikke styre når timene skal gå til utbetaling. Timene vil automatisk bli kjørt med transaksjonsdato “i dag”, og havner i den første åpne lønnskjøringen i Payroll.
Når utbetalingen er gjort vil også dette bli markert slik i kaldendren til den ansatte. Saldoen for overtid vil også bli redusert:
Ansatt kan ikke velge å utbetale flere timer enn det som er av saldo for Overtid.
I neste åpne lønnskjøring i Payroll vil timene utbetales slik:
Når timelønnende tar ut avspasering, da skal de ha utbetalt disse timene?
Hei Lene
Jeg ser at du også har lagt inn dette spørsmålet hos Fagområde for Lønn & HR , og det blir vel riktigst at de svarer deg på det.
Men i utgangspunktet så skal overtidstillegget på overtidstimer utbetales, i de tilfeller hvor timene avspaseres. Om det da arbeides 2 timer overtid, så kan 2 timer avspaseres, og så skal det utbetales et overtidstillegg for de samme timene.
Fagavdelingen kan nok gi deg et mer presist svar på dette, da det er et relativt komplisert regelverk rundt timelønnede og overtidsbetaling/avspasering/fleksitid.
Mvh Turi M. Sørensen
Senior Support Konsulent
Visma eAccounting Support
Hei,
Overtidstilleggene er blitt utbetalt. Men spm gjelder når tiden for avspasering kommer, og den timelønnede ansatte tar ut fritid. Skal disse timene da utbetales? Det blir vel riktig å utbetale de avspaseringstimene når timelønnede skal ta ut avspasering i fritid? Disse "dekker" jo lønnen når avspaseringen tas ut.
for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.
I henhold til ferieloven skal feriepenger utbetales i forbindelse med ferieavvikling. Det er imidlertid vanlig i mange bedrifter å utbetale feriepengene til fastlønnede en fast måned i året, for eksempel i juni. Dette fordi de fleste har sin hovedferie i løpet av sommermånedene. Når det gjelder utbetaling av feriepenger til timelønnede, anbefaler vi at man følger ferielovens regler og utbetaler når den ansatte avvikler ferie.
I denne artikkelen har vi samlet relevante brukertips i forbindelse med beregning og utbetaling av feriepenger i Payroll:
Karenlyst allé 56
0277 Oslo, Norge
Copyright © 2019 Visma.com. All rights reserved.