avbryt
Viser resultater for 
Søk heller etter 
Mente du: 
Mine områder

Logg inn

Logg inn eller registrer en ny bruker for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.

Highlighted
CHAMPION *

Lønnsslipp til en annen enn lønnsmottaker

Hei,

Jeg har en ansatt som fyller 14 år i desember og jeg har fått oppgitt at jeg kan sende elektronisk lønnsslipp til farens mail. Er dette lov?

Mvh
Linda W. Gjerde

2 SVAR 2
Highlighted

Sv: Lønnsslipp til en annen enn lønnsmottaker

Hei Linda!

 

Jeg sendte spørsmålet ditt over til juridisk avdeling hos oss, og de sier følgende: 

 

"Er man under 15 år, eller skolepliktig alder kreves det riktignok skriftlig samtykke fra foreldre eller andre foresatte før man kan begynne i arbeid. Så langt jeg kan se foreligger det ikke noe særregler for lønnsslipp for unge arbeidstakere - mao. lønnsslipp er noe arbeidstaker selv har krav på å få og som da skal sendes til vedkommende, ikke andre. Her er det også aktuelle personvernregler som kan være aktuelle. 
 
Derfor: Hvis vedkommende ikke har mail - send pr. post til arbeidstakers navn og adresse.
 
Arbeidsmiljøloven §14-15 nr.5: 
(5) Ved utbetalingen eller straks etter denne skal arbeidstaker ha skriftlig oppgave over beregningsmåten for lønn, beregningsgrunnlaget for feriepenger og trekk som er foretatt. "
 
Mvh
Mari Barlund
Visma Software AS 
CHAMPION *

Sv: Lønnsslipp til en annen enn lønnsmottaker

Takk for svar 🙂

 

PS! Jeg hadde tenkt å sende lønnsslippen til han i posten!