for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.
Under siste punkt på årsavslutningssjekklisten står det:
Har du bokført årets resultat?
Når alt er avstemt og du har beregnet og bokført skatten, er du klar til å bokføre årets resultat.
Hvordan beregner og bokfører jeg skatten? Jeg har skattemodulen i eAccounting.
Jeg er ganske fersk på dette med regnskap, så jeg må muligens ha det inn med teskje... Trenger å vite hvilke funksjoner i programmet jeg skal bruke, hvilke kontoer jeg skal føre mot, og evt. andre detaljer.
Løst! Gå til løsning.
Hei Beate
Så bra, lykke til.
Med vennlig hilsen
Visma Mamut AS
Jørn Karlsen
Supert, takk for svar. Jeg har også inntekt ved siden av. Da har jeg endelig fått avsluttet regnskapet for 2016 og lært en hel masse om regnskap!
Hei Beate
Det er riktig som personlig foretak skal du ikke beregne og bokføre skatten.
Du blir lignet som privatperson, og mange har også en inntekt ved siden av.
Med vennlig hilsen
Visma Mamut AS
Jørn Karlsen
Hei @Jørn Karlsen
Graver også denne tråden opp igjen. Du skriver "det er riktig som personlig foretak skal du ikke beregne og bokføre skatten".
Hva gjør jeg da med forskuddsskatten? Jeg har bokført dette på konto 2540 (mot 1920), slikt mener jeg å ha lest du har skrevet er riktig en plass. Betalt skatt skal vel med i regnskapet??
(kanskje burde ført på 2070, og så nullet mot 2050 - har fått/funnet så mye motstridende informasjon).
Det er tale om enkeltmannsforetak.
Hei Rune
Det er riktig å bokføre forhåndsskatt på konto 2540 Forhåndsskatt.
Så betaling av forhåndsskatt slik, når du betaler dette.
Kredit 1920 Bankinnskudd
Debet 2540 Forhåndsskatt
Konto 2070 Forskuddsskatt er samme konto som 2540.
Det er mange skattekontoer. jeg vil anbefale å benytte en konto for skatt til forhåndsskatt og utlignet skatt i et ENK. eks 2510.
Ved å benytte flere kontoer, som Forhåndsskatt, Skatt ikke utlignet og skatt utlignet, så må alle kontoene føres over til en samle konto.
Beløpet forhåndskatt betalt i 2018 skal stå som saldo på eks.2540 pr. 31.12.18, resten av saldoen kan du overføre til konto 2050.
Med vennlig hilsen
Visma Mamut AS
Jørn Karlsen
Jeg er forsinket med min selvangivelse/regnskap,...holder nå på å avslutte regnskapet for 2016 og hadde samme spørsmål som Vidar Myklebust ang. punktet om å bokføre skatt, se helt øverst i linken.
Men jeg fant ett annet svar på problemet i følge denne linken som virker ganske pålitelig:
Hentet fra linken nedenunder:
http://regnskap.eu/arsavslutning-og-disponering-av-resultatet-for-2013/
"Spesielt for personlige foretak:
I personlige foretak skal ikke skatter bokføres i resultatregnskapet, og skal heller ikke avsettes for. Skatter er eierens personlige sak, og skal i utgangspunktet belastes konto 2060 Privatkonto (eller evt. separat konto for eiers skatt)."
Slik jeg forstår det her skal jeg ikke beregne og bokføre skatt i mitt lille regnskap som selvstendig nærinsdrivende med enkeltmansforetak. Jeg må jo levere skjema for beregning av personinntekt som danner grunnlaget for skattemeldingen og beregning av skatten min...høres dette riktig ut fra ditt synspunkt Jørn Karlsen? Og dere andre der ute?
Da tror jeg at jeg har skjønt hvordan jeg skal beregne skatten.
Hvor viktig er det at den skatten jeg fører i regnskapet, før jeg bokfører årsresultatet og lukker regnskapsåret, er helt riktig? Dvs. hva er konsekvensene hvis jeg bommer? Dette kan vel korrigeres etter at skatteoppgjøret er ferdig?
Jeg har et enkeltmannsforetak. Jeg har også hatt vanlig lønnsinntekt i løpet av året som har gått. Blir ikke næringsinntekt og lønnsinntekt sett under ett når skatten blir beregnet? Og vil det da i så fall være mulig å fastslå hva skatten (på overskuddet fra enkeltmannsforetaket) er før selvangivelsen er ferdig utfylt?
Hei Odd
Nei hvis et AS selskap går med underskudd blir det ingen skatt.
Underskuddet skal da som eksempel disponeres slik:
Debet 2080 Udekket tal (bal)
Kredit 8800 Årsresultat
Dette underskuddet til debet på konto 2080 vil da evt. gå til fradrag på neste års resultat før skatteberegningen.
Med vennlig hilsen
Visma Mamut AS
Jørn Karlsen
Skal skatten også føres dersom det er underskudd?
(Kontoer 8300 og 2500.)
Hei Vidar
Skattemodulen i eAccounitng foretar ikke skatteberegning.
Så denne må du regne ut selv. Skattesatsen for bedrifter (AS er 25% i 2016)
Så vet jeg ikke om du har As eller en annen organisasjons form.
Du må foreta skatteberegning og føre årets resultat før du kan avslutte regnskapet.
Med dette kommer an på hvilken selskapsform du har, om du har overskudd eller underskudd i 2016.
i utgangspunktet anbefaler jeg første år å få en regnskapsfører til å gå igjennom regnskapet og foreta selve årsavsluttningen.
Legger ved en link til regnskapsførere som er partnere av Visma eAccounitng, og kan logge seg inn i ditt system og bistå deg-
Link: https://www.visma.no/eaccounting/samarbeid-med-regnskapsforer/regnskap/finn-regnskapsforer/
Disponering av årets resultat består kan bestå av følgende punkter for et AS
8800 Årsresultat
2500 Betalbar skatt, ikke utlignet
2800 Avsatt utbytte
2050 Annen egenkapital
Har du et enkelt personforetak, skal du føre følgende
8800 Årsresultat
2060 Privatuttak
2050 Annen egenkapital
Med vennlig hilsen
Visma Mamut AS
Jørn Karlsen
Copyright © 2019 Visma.com. All rights reserved.