avbryt
Viser resultater for 
Søk heller etter 
Mente du: 
Mine områder

Logg inn eller registrer en ny bruker

for å automatisk få tildelt relevante områder i Mine områder.

Håvard Bang Haagensen
CONTRIBUTOR **

Utbetaling vervepremier over år?

av Håvard Bang Haagensen

Hei sann,

 

Vi har mottatt vervepremier fra vårt fagforbund sentralt på vår konto i Desember 2020.

Denne premien skal utbetales videre til ett av våre medlem, men dette blir gjort i 2021.

Hvordan føres dette i regnskapet, må det periodiseres?

 

Mvh

 

Håvard

9 SVAR 9
Anonymous
Ikke relevant

av Anonymous

Hei

 

Du kan føre beløpet du har mottatt slik:

Debet 1920 Bankinnskudd

kredit 1571 Lønnsforskudd

 

Når beløpet utbetales så må dette gjøres via lønn og sende inn a-melding.

 

Beløpet som da i 2020 er ført på konto 1571 Lønnsforskudd, føres over til konto 5890 Annen refusjon

Så før et manuelt bilag i januar 2021 slik:

Debet 1571 Lønns forskudd

kredit 5890 Annen refusjon

 

Da får du en knto som reduserer lønnskostnaden i 2021.

 

Hvis du synes dette innlegget besvarte spørsmålet ditt med en god løsning, vennligst trykk "Godta" som løsning 🙂 Dette hjelper både oss og andre brukere i Community 🙂

Med vennlig hilsen
Visma Visma eAccounting AS
Jørn Karlsen

Håvard Bang Haagensen
CONTRIBUTOR **

av Håvard Bang Haagensen

Ok.

Men hva om vervepremier blir utbetalt til medlem som gavekort?

Har ført Vervepremier inn til klubben slik:

1920 - Debet

2651 - Kreditt

 

Blir da riktig bokføring får å få disse midlene over som gavekort slik?:

 

2651 - Debet

5900 - Kreditt

Anonymous
Ikke relevant

av Anonymous

Hei

 

Hvilken selskapsform har du ?

 

Det er strenge regler for gaver til ansatte. i 2021, kan ansatte motta gaver for 5000,- tilsammen i løpet av året.

 

Gaver kan ikke bestå i kontanter eller overføring til bankkonto.

 

Hvis du synes dette innlegget besvarte spørsmålet ditt med en god løsning, vennligst trykk "Godta" som løsning 🙂 Dette hjelper både oss og andre brukere i Community 🙂

Med vennlig hilsen
Visma Visma eAccounting AS
Jørn Karlsen

Håvard Bang Haagensen
CONTRIBUTOR **

av Håvard Bang Haagensen

Hei,

Vår selskapsform er en forening.

Er klar over bestemmelsene mtp gaver.

Men ønsker å unngå at vi må føre dette som lønn.

 

Mvh

 

Håvard

Anonymous
Ikke relevant

av Anonymous

Hei

 

Det er opp til deg. Du vet reglene ihvertfall.

 

Hvis du synes dette innlegget besvarte spørsmålet ditt med en god løsning, vennligst trykk "Godta" som løsning 🙂 Dette hjelper både oss og andre brukere i Community 🙂

Med vennlig hilsen
Visma Visma eAccounting AS
Jørn Karlsen

 

 

Håvard Bang Haagensen
CONTRIBUTOR **

av Håvard Bang Haagensen

Heisann 😊 Jørn,

 

Jeg beklager om jeg ikke snakker "regnskapsfører" språket flytende 😁

Men gjør seg godt jeg kan, som utpekt kasserer for fagforeningen, uten og ha noe formell kompetanse.

Har lest meg fram til reglene i form av gaver og ser at gavene kan gis som gavekort. 

https://www.skatt.no/2017/12/05/jobben-gi-julegave-ma-betale-skatt/ 

https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/1999-11-19-1158/KAPITTEL_5-1-5-1#§5-15-1 

 

Vet ikke om du svarte meg på at jeg forstod regelen i stad, eller om det var en riktig måte å føre det på som jeg beskrev tidligere?

 

På forhånd ydmykt takk for hjelpen

 

Mvh

 

Håvard

Anonymous
Ikke relevant

av Anonymous

Hei

 

Det er ikke noe problem. 

 

Men gaver samlet for et år, kan ikke overstige kr. 5000,- 

Alt over 5000,- kr. må innberettes og skattes av for den ansatte, og foreningen må betale Arbeidsgiver avgift av beløpet.

 

Slike gavekort kan ikke gis kontant eller overføres til personen bankkonto.

 

Så det må enten være en fysisk gave eller et gavekort.

 

Artikkelen du henviser til er fra 2019. og satsene ble endret både i 2020 og nå i 2021.

 

I utgangspunktet skal alle ytelser i form av gaver og penger innberettes og skattes av, samt dere betale arbeidsgiveravgift av.

 

Men dere har den muligheten med å gi gave/gave kort på kr. 5000,-

 

Hvis du synes dette innlegget besvarte spørsmålet ditt med en god løsning, vennligst trykk "Godta" som løsning 🙂 Dette hjelper både oss og andre brukere i Community 🙂

Med vennlig hilsen
Visma Visma eAccounting AS
Jørn Karlsen

Håvard Bang Haagensen
CONTRIBUTOR **

av Håvard Bang Haagensen

Ok

 

Blir det da riktig å føre dette slik:

Blir da riktig bokføring får å få disse midlene over som gavekort slik?:

 

Vervepremier 2651 - Debet

Gavekort 5900 - Kreditt

 

Godkjent løsning
Anonymous
Ikke relevant

av Anonymous

Hei

 

Ja det er riktig.

 

Hvis du synes dette innlegget besvarte spørsmålet ditt med en god løsning, vennligst trykk "Godta" som løsning 🙂 Dette hjelper både oss og andre brukere i Community 🙂

Med vennlig hilsen
Visma Visma eAccounting AS
Jørn Karlsen