Mina produkter
Hjälp
Maria18
CONTRIBUTOR **

Betalboka lev.faktura som förskottsbetalats

av Maria18

Hej,

innan byte till Visma Net hade vi ett antal proforma/förskottsbetalningar på 1684.

Nu vill jag betalboka inkomna leverantörsfakturor mot detta förskott.

 

När jag går in på Åtgärd/Manuella betalningar så blir fakturan låst i Parkerat läge. Felmeddelande enligt bifogad bild. Felmeddelandet anger att "betalningsmetoden är uppsatt för buntbetalning". Jag har gått igenom betalmetoden Manuell betalning och kan inte hitta vart felet är.

 

Visst ska man väl kunna betalboka en leverantörsfaktura manuellt även om man gjort betalningen direkt på banken och inte genom Autopay?

 

Finns några tips på hur proforma-betalningar kan hanteras smidigast i Visma Net?

1 SVAR 1
Daniel Jansson
PARTNER

av Daniel Jansson

Hej Maria,

 

Du behöver använda dig av betalningsmetod 03 på leverantörsbetalningen för att få hantera den manuellt då de andra betalningsmetoderna per standard är kopplade till AutoPay och då ger dig ditt bifogade felmeddelande.

Du kommer antagligen också behöva sätta upp 1684 som likvidkonto och koppla det mot betalningsmetod 03 om du direkt på leverantörsbetalningen vill boka mot 1684. 

Med vänliga hälsningar
Daniel Jansson
Confect AB

Få uppdateringar på det här inlägget i din inkorg

Klicka på de tre prickarna till höger i inlägget/artikeln och välj Prenumerera.

Läs mer om prenumeration här