Mina produkter
Hjälp

Nyheter från Visma Business Produktlinje – Release 19.10

av Hans Börjesson (Uppdaterad ‎05-05-2025 14:23 av Hans Börjesson VISMA )

Vi är glada att kunna informera om nya funktioner och förbättringar som har släppts i Visma Business 19.10. Denna release innehåller flera viktiga uppdateringar och förberedelser för framtiden.

 

Nyheter i Visma Business

En central förändring rör supporten för e-postfunktionalitet. Microsoft har aviserat att de upphör med stöd för basic authentication under hösten, och Google har redan avslutat detta för nya kunder. För att fortsätta använda e-postfunktioner som bygger på SMTP mot dessa leverantörer krävs nu stöd för OAuth 2.0. Det är viktigt att notera att Visma Business inte upphör med stöd för basic authentication för andra leverantörer. Guider för hur man sätter upp de nödvändiga värdena finns hos Microsoft respektive Google.

 

Om ni använder Visma Approval för inköpsorder eller Visma Expense med direktintegration till Visma Business där dokument skickas med, måste ni uppgradera till version 19.10 för att säkerställa fortsatt funktionalitet efter den 2025-12-31 då vi förändrar hur dokument lagras under tiden ett dokument är på ett flöde.

 

I Visma Business databasmodell har två nya kolumner lagts till i alla tabeller som innehåller datum och tid, med precision ner till millisekunder. Dessa nya tidstämplar uppdateras endast för nya rader i databasen, inte för befintliga.

 

Bankavstämningen har förbättrats med ett nytt alternativ, "Använd bokföringsdatum vid avstämning", som kan väljas under Bankpartner i EBF-behandling. Denna möjlighet har främst önskats av kunder i Norge men kan även vara till nytta för vissa kunder i Sverige.

En långvarig bugg gällande fakturamottagning med decimaler där avrundningsfel har hindrat mottagning ner till noll har äntligen lösts i 19.10.

 

Andra förbättringar i Visma Business inkluderar:

  • Stöd för Windows Server 2025.
  • Prestandaförbättring vid databasuppgradering.
  • Ett problem där alla förfrågningar till VBS hamnade på enbart en instans av vbus.exe har lösts.
  • Makrofel i svenska momsrapporter (formulär 1001, 1002, 1003) har åtgärdats.
  • Kontroll av att verifikationer balanserar görs nu oavsett ursprung vid verifikationsuppdatering.

Document Center

I Visma Document Center finns också nyheter, såsom stöd för Microsoft OAuth2, en uppgraderad PDF-läsare och möjligheten att lägga till bilagor på dokument även när de är i ett Approval-flöde (en varning visas dock att bilagorna inte är synliga i Approval).

 

För mer detaljerad information om alla nyheter och förbättringar, vänligen se releasenotes och övriga dokument som är relaterade till versionen.

Få uppdateringar på det här inlägget i din inkorg

Klicka på de tre prickarna till höger i inlägget/artikeln och välj Prenumerera.

Läs mer om prenumeration här