voidaksesi lisätä alueita suosikkeihisi
voidaksesi lisätä alueita suosikkeihisi
Tervehdys
Miten saisi isännöinti toimiston taloyhtiöiden tietoja vietyä Excel:n koontina?
Lähinnä perustiedot osoite, tili, y-tunnus, jne. mutta onko mahdollista saada listauksia myös muista tiedoista?
MH
Hei!
Kaipaatko siis ihan asiakaslistausta eri taloyhtiöistä vai yhden talon tiedoista?
Molemmat listausmahdollisuudet kiinnostaa.
MH
Hei,
Fivaldista löytyy erilaisia listauksia taloyhtiön perustiedoista, mutta valitettavasti näille raporteille ei ole excel-tukeat.
Asukkaiden/omistajatietojen listaukselle on huutava tarve!
Ohjelmasta on saatava ulos SELKEÄ listaus, asunto/omistaja/osoite/puhelinnumero/sähköposti.
Nyt on otettava pari erilaista ja itse exelissä yhdistettävä. Tämä ei voi olla totta vuonna 2020.
Osakeluettelo ja asukastiedotuspuolelta on lista.
Vinkki, lisätkää nyt edes tuonne asukastiedotuspuolelle mihin asuntoon osakas on sidoksella liitetty.
On selvää, että osakas/asukastietojen listaus pitäisi saada järkeväksi, suoraan Fivaldista!
Tuollaisen listauksen saisi kyllä tehtyä, jos siirtää Kiinteistötiedot XML-muotoon omalle koneelle (siihenhän on valmis rutiini Fivaldissa), ja Exceliä varten tehdään sitten makro, joka lukee nuo (tarvittavat) sidos- ja henkilötiedot Excel-tauluun.
Suhteellisen äkkiä tuon Excel-makron tekisi, mutta vähän turhauttavaa hommaa tietysti, kun raportin korjaus ei varmaan Visman koodareilla kauan kestäisi.
t. Kaj B.
Tarkoitatko nyt asiakas/toimittajatietojen siirtoa Exceliin?
Yksi tapa on käyttää XML-siirtoja. Esim. yritysrekisteriin saa aika mukavasti Exceliin siirrettyä XML-muodossa. Ao. kuvassa kaikki nämä Fivaldin XML-siirrot. Jos on XML-tiedostoja käpistellyt, niin noilla voi tehdä kaikenlaista, mutta eivät ehkä ole ihan peruskäyttäjän juttuja.
t. KajBre
Visma-talo
Keskuskatu 3
00100 Helsinki
Copyright © 2019 Visma.com. All rights reserved.