User Profile
redanius
8
Posts
1
Kudos
0
Solutions
19-06-2023
19:16
Projektanalys borde ha möjlightet att visa data från "all tid". Nu tvingas man välja s.k. tidsramar, och vill man ha all tid så måste man skapa kolumner för exempelvis 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023... och välja att de skall ackumuleras så att 2023-kolumnen innehåller "all tid". Ful workaround som skapar massa onödiga kolumner att scrolla förbi.
... View more
13-01-2022
21:25
1 Kudo
Rapporterna i "analys"-stil, som tillåter olika grupperingar och tidsramar är användbara. Men jag saknar en tidsram som omfattar "all tid", dvs inte alls filtrerar finanserna efter datum. Om jag nu har filtrerat fram ett antal intressanta projekt eller kunder och vill visa de totala resultaten så måste jag göra en workaround genom att lägga till flera år i rad som tidsram, ackumulera och titta på sista året. Detta är oerhört begrämsande, om man har många värden måste man scrolla långt till höger för att se de ackumulerade värdena på sista året.
... View more
11-05-2021
15:21
Bara plocka bort enhetspris och belopp ur fakturamallen kanske löser det? Om det är OK att ha beskrivning och kvantitet kvar.
... View more
13-12-2019
08:58
Hej igen. Testade att uppdatera kod för arbetstyp i Visma Net ERP. Vad som händer då är att det dyker upp en dublett efter synk, med den nya koden, men med timkostnad raderad och "Ej produktiv" markerad. Bifogat är skärmklipp från Visma PM efter synken. Den övre raden är originalraden. Efter att kod ändrats från 0004 till 4444 har den nedre raden dykt upp.
... View more
10-12-2019
18:52
Jag hade stora förhoppningar när jag såg att man kunde sätta en faskod till faser. Hurra, tänkte jag: Då kan jag sätta koder på varje fas i vår "projektmall" med olika faser gemensamma för alla våra projekt (ett fiktivt projekt för en fiktiv kund). Och sedan kan jag köra en rapport för att få veta hur mycket timmar som gått i fasen "Produktionsledning" i samtliga olika projekt, genom att filtrera standardrapporten för faser på den faskoden. Men... när man kopierar över faser från ett mallprojekt, så hänger inte faskod med. Då förstår jag verkligen inte nyttan med faskod överhuvud taget? En annan grusad förhoppning var att faskod automatiskt skulle föras över till olika underfaser som skulle kunna skapas ad-hoc. Någon som kan förklara nyttan med faskod, eller som vet om det på något sätt går att kopiera över faskod vid import av projektmall eller skapande av underfaser?
... View more
10-12-2019
09:53
Tack! Jag har själv nu bara tillgång till PM, så jag får undersöka senare när jag får tillgång till ERP om jag kan ändra koder. En snabb fråga tillför min förståelse bara: Ändring av prislistor i PM har också betett sig lite konstigt, förmodligen på grund av att nya koder för arbetstyper skrivits över med de gamla vid synkning tänker jag. För jag antar att prislistorna inte existerar parallellt i ERP och synkas dit, utan bara lever i PM?
... View more
09-12-2019
15:09
Hej Mikael Visma Net är det.
... View more
09-12-2019
13:55
Hej! När jag skapar arbetstyper i Visma PM (Severa) kan jag sätta en valfri kod. Men om jag senare uppdaterar denna kod i PM, så återgår den efter ett tag till den första koden. Det verkar som att det kan vara periodisk synk med ERP som skriver över den nya koden? Tacksam för svar.
... View more
Activity Feed for redanius
- Posted UPPREPAD RANT: Varför finns inte valet "all tid" i Projektanalys-rapport? on Forum för Visma.net Project Management. 19-06-2023 19:16
- Got a Kudo for Önskar ny tidsram: "All tid". 25-01-2022 09:10
- Posted Önskar ny tidsram: "All tid" on Forum för Visma.net Project Management. 13-01-2022 21:25
- Posted Svar: Dölja rader på fakturor on Förbättringsförslag för Visma Net. 11-05-2021 15:21
- Posted Svar: Uppdatera koder för arbetstyper on Forum för Visma.net Project Management. 13-12-2019 08:58
- Posted Faskod - Vilken nytta? on Forum för Visma.net Project Management. 10-12-2019 18:52
- Posted Svar: Uppdatera koder för arbetstyper on Forum för Visma.net Project Management. 10-12-2019 09:53
- Posted Svar: Uppdatera koder för arbetstyper on Forum för Visma.net Project Management. 09-12-2019 15:09
- Posted Uppdatera koder för arbetstyper on Forum för Visma.net Project Management. 09-12-2019 13:55