User Profile
Minna H
27
Posts
6
Kudos
7
Solutions
06-07-2025
14:36
Hei!
Muuten ei tarjousta pysty oikeastaan muuttamaan, mutta voit laatia uuden tarjouslomakkeen ja muuttaa sihen toisenlaiset tekstit valikossa Asetukset > Yleiset asetukset > Sähköpostiasetukset. Lisää Uusi oletusviesti ja valitse Asiakirjatyypiksi: Tarjous ja ruksaa uuden viestin kohdalla kohta "Oletuksena käytettävä teksti".
... View more
04-07-2025
10:20
Huomautuskulu ja viivästyskorko eivät tosiaan sisällä arvonlisäveroa. Voit kirjata ne Muut vähennyskelpoiset liikekulut -tilille, mutta muuta vain kirjauksessa alv-kanta "ei veronalaiseksi".
... View more
18-06-2025
17:19
Hei!
Passeli Meritissä tili on kytketty nimikkeeseen, ei toimittajaan. Eli myynti- ja ostonimikkeet määrittelevät tulo- ja kulutilin, jonne Myyntilasku tai ostolasku kirjautuu kirjanpidossa.
Tilikartassa voi kytkeä tiliin dimension eli osasto, projektin tai kustannuspaikan, mikäli pidetään projekti/kustannuspaikkaseurantaa.
... View more
12-06-2025
17:18
Liiketoiminnan muut kulut -erästä pitäisi löytyä luovutustappioiden tili (6000- tai 8000-sarjassa käytetystä tilikartasta riippuen).
... View more
12-06-2025
17:11
Hei!
Kirjasitteko tuolloin oston yhteisöhankintana ja kirjasitte lisäksi alv:n osuuden erikseen tilille 1779? Jos nyt asiakas palauttaa tuon alv:n osuuden, kirjaatte sen vain pois tililtä 1779. Koska tämä on hieman epäselvä tapaus, kannattaa ottaa yhteyttä asiakastukeemme, jotta saadaan tehtyä kirjaus oikein.
... View more
09-06-2025
13:44
Hei!
Tarkoitatko, että Verovaraukset-tilille jää saldoa, koska lopullinen vero olikin pienempi? Entä jos kirjaisit sen pois pääkirjatositteella tilille 9950 Veronpalautukset/jäännösverot.
... View more
09-06-2025
13:34
1 Kudo
Tai jos vasta tilinpäätösvaiheessa siirrät lyhytaikaisten tilille ensi vuoden lyhennysten osuuden ja nyt käytät vain sitä "päätiliä". Kirjauksella An 2618 per 2618 ei ole vaikutusta mihinkään, vaan debet-kredit kumoavat toisensa.
... View more
08-06-2025
18:59
1 Kudo
Hei! Kyllä tuo vaikuttaisi Suomen arvonlisäverolta eli kirjaa samalla tavalla kuin osto kotimaasta.
... View more
08-06-2025
18:53
Hei!
Hyvä pitää nuo lainat jokainen omalla tilillään. Samoin lyhytaikaisiin velkoihin voit lisätä jokaiselle lainalle oman tilinsä, jolle siirrät tilinpäätöksessä aina seuraavan vuoden lyhennykset. Ja tilikauden aikana käytä tuota lyhytaikaisten lainojen tiliä, jolloin sehän menee sitten nollille tilikauden lopussa, kun koko vuoden lainanlyhennykset on maksettu ja kirjattu. Miinusmerkkisenä ei pitäisi minkään lainatilin olla, kannattaa tarkistaa oletko kirjannut lyhennykset oikean tilin kautta.
... View more
19-05-2025
14:13
Passeli Meritissä käytetään verojen käsittelyyn ns. verotilejä. Oikein käytettynä ne helpottavat verojen käsittelyä ohjelmassa. Tästä ohjeesta saat vastaukset moniin verotileihin liittyviin
kysymyksiin:
Mitä verotilit ovat ja miksi niitä käytetään Passeli Meritissä
Arvonlisäverolaskelma
Palkkakirjaus
Muut verotilivelat ja ennakkovero
Verojen maksaminen pankkitililtä ja kuittaaminen Omaverossa
Summien siirtäminen verotileiltä ns. tavallisille tileille
Veronpalautuksen ja jäännösveron kirjaaminen
Verojen keskinäinen kuittaaminen
Mitä ovat verotilit
Ohjelmassa on tietyt taseen tilit kytketty ostoreskontraan, jolloin oma-aloitteisten verojen toimittajana näkyy automaattisesti Verohallinto. Näihin oma-aloitteisiin veroihin kuuluvat arvonlisävero, työnantajan sairausvakuutusmaksu sekä ennakonpidätys. Verotileinä toimivia tiliejä ei ole mahdollista lisätä ohjelmaan itse.
Kyseiset tilit näkyvät tilikartassa seuraavasti: Oy/osuuskunta, toiminimi, As Oy /Kiint. Oy, Yhdistyskirjuri) verotilit
Liikekirjuri-tilikartan verotilit
Tilien numeroinnissa on eri tilikartoissa hieman eroavaisuuksia, mutta ne toimivat samalla tavalla.
Verotileille syötetyt summat näkyvät ostoreskontrassa samalla tavalla kuin ostovelat. Veroja maksettaessa on helppo seurata ostoreskontrasta mitä veroja on maksamatta ja kuinka paljon ja mihin mennessä ne tulee maksaa. Veroveloista voidaan laatia ostolaskujen tapaan maksumääräyksiä eli maksuaineistoja pankkiin ja kirjata verot maksetuksi pankin tiliotteen sisäänluvun yhteydessä. Veroja maksetuksi kirjattaessa ei tarvitse miettiä kirjanpitotilejä, sillä ohjelma tekee kirjaukset automaattisesti.
Myös välittömiä veroja, kuten esimerkiksi ennakkoverot ja kiinteistövero voidaan kirjata ohjelman muistiotositteella verovelkatilille, jolloin nekin näkyvät velkana Verohallinnolle.
Arvonlisäverolaskelma
Ohjelma täyttää ohjelmaan syötettyjen osto- ja myyntikirjausten perusteella arvonlisäveroilmoituksen. Kun se tallennetaan valikossa Kirjanpito > ALV-ilmoitus, kirjautuu arvonlisäverovelka tai -saaminen (ns. negatiivinen arvonlisävero) tuloksesta riippuen joko tilille 2939 tai 1761. Arvonlisäveroilmoituksen voi lähettää suoraan ohjelmasta Omaveroon, jos haetaan Verohallinnon varmennepalvelusta ohjelmaan Tulorekisterin varmenteet ja syötetään ne valikkoon Asetukset > Verkkolaskujen ym. Integraatioiden asetukset > Tulorekisterin varmenne
Sen jälkeen voidaan arvonlisäveroilmoitus voidaan lähettää Lähetä ilmoitus -painikkeella.
Arvonlisäverosta sekä muista oma-aloitteisista veroista voidaan laatia maksuaineisto eli maksumääräys pankkia varten samalla tavalla kuin muistakin ostolaskuista, kun Verohallinnon tietoihin lisätään ohjelmassa asiakaskohtainen viitenumero sekä Verohallinnon pankkitili.
Palkkoihin liittyvien verojen kirjaaminen
Jotta myös ennakonpidätysvelka- ja työnantajan sairausvakuutusmaksuvelka näkyvät ohjelmassa velkana Verohallinnolle, tulee ohjelmaan syöttää palkkakirjaus valikkoon Kirjanpito > Pääkirjatosite. Kun kirjauksessa käytetään Ennakonpidätysvelka- ja Sairausvakuutusmaksuvelka-tilejä, kyseisille tileille syötetyt summat näkyvät velkana Verohallinnolle sekä raporteissa sekä maksutapahtumissa. Palkkakirjaus voidaan syöttää käsin tai käyttää ohjelmaan integroitua Palkkaus.fi-ohjelmaa. Palkkaus.fi-integraatiolla palkkoja laskettaessa tulee palkkakirjaus ohjelmaan näkyviin seuraavan kuukauden 1. päivänä.
Palkkakirjaus voidaan tuoda myös csv-tiedostona ohjelman pääkirjatosittesiin joko palkkaus.fi tai palkka.fi-palvelusta.
Muut velat Verohallinnolle
Muut velat Verohallinnolle, kuten esimerkiksi yhtiötulovero, viiivästyskorko tai veronlisäys voidaan kirjata velaksi Verohallinnolle pääkirjatositteena valikkoon Kirjanpito > Pääkirjatosite. Velkatilinä voidaan käyttää tiliä 2948 Muut verotilivelat (Liikekirjuri) tai 2929 Verovelat, välittömät (Oy, osuuskunta).
Jos taas Omaveroon on kertynyt hyvityskorkoa, myös siitä tulee lisätä erillinen pääkirjatosite, jotta se näkyy saamisena Verohallinnolta. Tee kirjaus D 1761 Verosaamiset, K 9240 Palautettava yhteisökorko/palautuskorko (Liikekirjuri) tai 8550 Korkotuotot (Oy, Osuuskunta).
Huomaa, että tuloverotuksessa veronlisäykset ja viivekorot ovat vähennyskelvottomia kuluja ja Verohallinnon maksamat hyvityskorot ovat puolestaan verovapaata tuloa. Eli jos et käytä Liikekirjurin tilikarttaa, voit lisätä tilikarttaan Verohallinnon palautuskoroille oman tilinsä.
Voit seurata verovelkoja Osto- ja verovelkojen yhteenvetoraportista valitsemalla Velkattyypiksi: Verovelat.
Veroihin liittyviä maksutapahtumia voidaan etsiä Osto- ja verovelkojen maksuerittely -raportista.
Verojen maksaminen
Verovelat voidaan kirjata maksetuksi Maksutapahtumat-valikossa pankkitilin kautta valitsemalla Toimittajaksi: Verohallinto. Avautuu valikko, jossa näkyvät ohjelmassa laaditut alv-ilmoitukset sekä palkkakirjaukset. Valitaan sieltä oikea vero Valitse-ruudusta ja Tallennetaan tosite.
Mikäli toiminimiyrittäjä maksaa toiminimen veroja omalta henkilökohtaiselta tililtään, tulee kirjaus tehdä ohjelmassa Kassan kautta. Kassan saldon voi sen jälkeen oikaista Yksityissijoitukset-tilin kautta. Tällöin tulee tehdä samalla summalla Kassan kautta kirjauksen (Muu tulo) ja valita tiliksi: Yksityissijoitukset.
Jos käytät ohjelman pankkiyhteyttä tai luet ohjelmaan tiliotetiedoston, voit kirjata sekä veron että siihen liittyvän hyvitys- tai viivästyskoron samalla kertaa, eikä korosta tarvitse lisätä erillistä pääkirjatositetta.
Voit kirjata veron maksetuksi Laskut-sarakkeen kautta ja viivästyskoron/hyvityskoron Muut-sarakkeen kautta.
Mikäli Verohallinnolta tulee arvonlisäveron palautusta, kirjaus tehdään samalla tavalla, summa näkyy ohjelmassa miinusmerkkisenä eli arvonlisäverosaamisena.
Jos haluat kirjata Verohallinnolle maksetun summan ennakkomaksuna, syötä se alla olevaan Ennakkomaksu-kenttään ja Tallenna.
Kohdista maksettu summa myöhemmin verovelkoihin Verojen keskinäinen kuittaus -toiminnolla valikossa Maksutapahtumat > Maksutapahtumat > Verojen keskinäinen kuittaus > Lisää maksutapahtuma. Näet Omaverossa mihin maksettua summaa on käytetty ja tee kuittaus sen mukaisesti.
Muuta kuittauskirjauksen päivämäärä sen mukaan, milloin vero kuitattiin maksetuksi Omaveron verotilillä.
Valitse ensin ennakkomaksusumma, jolla on kuitattu veroja maksetuksi ja saman verran verovelkoja.
Mikäli verosta kuitattiin vain osa maksetuksi, muuta kuittauskirjauksessa kyseisen veron kohdalla Summa-kenttään kuitattu määrä, jolloin loppuosa verosta jää näkyviin Maksamatta-sarakkeeseen. Kuittauksen summaksi tulee muodostua 0 eur, koska tässä kirjauksessa kuitataan keskenään ennakkomaksua tai arvonlisäverosaamista ja verovelkaa. Tallenna.
Summien siirtäminen ohjelman verotileiltä muille tileille
Koska ohjelman verotilit on kytketty ostoreskontraan, ei kyseisille tileille pysty tekemään suoraan vastakirjauksia esim. pääkirjatositteena.
Verovelan siirtäminen toiselle tilille
Jos on tarve siirtää joltain verovelkatililtä summa jollekin tuloslaskelman tilille, esimerkiksi siirtää arvonlisäverovelkatililtä jokin summa täsmäytyseroihin (D 2939 Arvonlisäverovelka, K Täsmäytyserot), on tehtävä kaksi erillistä kirjausta, jossa käytetään välitilinä Verosaamiset-tiliä:
Pääkirjatosite
D 1761 Verosaamiset
K Täsmäytyserot
2. Verojen keskinäinen kuittaus Seuraavaksi tulee tehdä samalle päivälle ns. “verojen keskinäinen kuittaus” valikossa Maksutapahtumat > Maksutapahtumat > Verojen keskinäinen kuittaus. Lisää maksutapahtuma ja syötä sama päivämäärä kuin em. Pääkirjatosittteessa. Avautuu valikko, jossa näkyy pääkirjatositteessa syötetty summa miinusmerkkisenä. Ruksaa se Valitse-ruudusta ja saman verran arvonlisäverovelkaa, jolloin kuittauksen summaksi muodostuu 0. Tallenna. Tästä muodostuu kirjaus:
D 2929 Arvonlisäverovelka
K 1761 Verosaamiset
Eli kahden edellä mainitun kirjauksen yhteisvaikutuksena saadaan vähennettyä arvonlisäverovelkaa ja muodostuu kirjaus:
D 2939 Verohallinnolle maksettava alv
K Täsmäytyserot
Verosaamisen siirtämisen toiselle tilille
Vastaavasti jos halutaan siirtää esim. Verosaamiset- tai Arvonlisäverosaamiset-tililtä summa tuloslaskelman puolelle korkokulutilille (D Veronlisäykset ja viivekorot, K 1763 Arvonlisäverosaamiset), tulee välitilinä käyttää jotain ohjelman verovelkatiliä (esim. 2948 Muut verotilivelat (Liikekirjur) tai 2929 Verovelat, välittömät (Oy, Osuuskunta). Tällöin tulee tehdä jälleen kaksi erillistä kirjausta:
Pääkirjatosite
D Veronlisäykset ja viivekorot
K 2948/2929 Verovelat
2. Verojen keskinäinen kuittaus Seuraavaksi tulee tehdä samalle päivälle ns. “verojen keskinäinen kuittaus” valikossa Maksutapahtumat > Maksutapahtumat > Verojen keskinäinen kuittaus. Lisää maksutapahtuma ja syötä sama päivämäärä kuin äskeisessä Pääkirjatosittteessa. Avautuu valikko, jossa näkyy pääkirjatositteella syötetty velkasumma. Ruksaa se Valitse-ruudusta ja saman verran arvonlisäverosaamisia, jotka näkyvät avautuvassa valikossa miinusmerkkisinä. Tällöin kuittauksen summaksi muodostuu 0 ja voit tallentaa tositteen. Tästä muodostuu kirjaus:
D 2948/2929 Verovelat
K 1761/1763 Verosaamiset
Eli kahden edellä mainitun kirjauksen yhteisvaikutuksena saadaan vähennettyä arvonlisäverosaamista ja muodostuu kirjaus:
D Veronlisäykset ja viivekorot,
K 1761/1763 Verosaamiset
Veronpalautuksen ja jäännösveron kirjaaminen
Veronpalautus Veronpalautuksella tarkoitetaan tässä yhtiön tuloveroa. Viimeistään tilinpäätösvaiheessa tulee laskea onko yritys maksanut ennakkoveroa tarpeeksi. Jos ennakoita on maksettu liikaa, tulee liikaa maksettu tulovero Verosaamiset-tilille, koska Verohallinnolta on tällöin tulossa veronpalautusta seuraavan tilikauden aikana. Tilikauden ennakkoveroihin jää silloin todellisuudessa kuluksi kuuluva summa.
Mikäli palautus maksetaan pankkitilille (eikä Verohallinto kuittaa siitä muita verovelkoja), veronpalautus kirjataan samalla tavalla kuin arvonlisäveron palautus eli valitaan Toimittajaksi: Verohallinto, jolloin Verosaamiset-tilille kirjattu summa näkyy avautuvassa valikossa miinusmerkkisenä ja sen voi kirjata sieltä pankkitilille. Muodostuu kirjaus; D Pankkitili, K Verosaamiset.
Mikäli Verohallinto maksaa samalla hyvityskorkoa, tulee se kirjata erikseen pääkirjatositeena.
Jos taas liikaa maksettu tulovero on kirjattu tilinpäätöksessä jollekin muulle saamistilille kuin Verosaamiset-tilille, esimerkiksi Siirtosaamiset-tilille, silloin palautuksen voi tehdä normaalisti käyttämällä vastatilinä Siirtosaamiset-tiliä. Jos maksukirjaus syötetään ohjelmaan manuaalisesti, valitaan Maksutapahtuman tyypiksi: Muu tulo ja tiliksi: Siirtosaamiset. Jos taas luetaan tiliote ohjelmaan, käytetään Muut-saraketta ja Tilinä Siirtosaamiset-tiliä. Molemmissa tapauksissa muodostuu kirjaus D Pankkitili, K Siirtosaamiset. Jäännösvero
Jos tilikauden aikana on maksettu ennakkoveroja liian vähän, joutuu yritys maksamaan puuttuvan osan veroista jäännösverona lopullisessa verotuksessa. Jäännösvero tulee laskea ja kirjata tilinpäätökseen pääkirjatositteena:
D Tilikauden ennakkoverot
K Verovelat, välittömät.
Kun vero maksetaan, kirjataan maksu samalla tavalla kuin arvonlisäveron maksu ja tällöin ohjelma poistaa kyseisen summan veroveloista.
Mikäli jäännösvero kirjattiin tilinpäätöksessä Siirtovelat-tilille, tulee se kirjata kyseiseltä tililtä pois, kun jäännösvero maksetaan Verohallinnolle.
Verojen keskinäinen kuittaaminen
Mikäli Omaverossa näkyy, että esimerkiksi arvonlisäverosaamisesta on kuitattu ennakopidätysvelkaa ja sairausvakuutusmaksuvelkaa, tulee vastaava kirjaus tehdä myös ohjemassa valikossa Maksutapahtumat > Maksutapahtumat > Verojen keskinäinen kuittaus. Lisää maksutapahtuma ja valitse avautuvasta valikosta verot, jotka on kuitattu Omaverossa maksetuiksi.
Jos Omaveroon on kertynyt hyvityskorkoa tai viivästyskorkoa, tulee korko kirjata ensin pääkirjatositteena, jotta myös koron saa mukaan kirjaukseen. Kuittauksen summaksi tulee muodostua 0 eur, jotta sen voi tallentaa, koska kuittaustositteella kuitataan vain verosaamisia ja -velkoja keskenään. Summa-kentässä voi muokata jotain summaa, jotta kuittauksen summaksi saa muodostettua nollan.
... View more
Labels:
07-04-2025
10:44
1 Kudo
Hei!
Toiminimiyrittäjänä voit vähentää päivärahan lisävähennyksenä suoraan toiminimen veroilmoituksella. Päivärahaa ei merkata kirjanpitoon, koska toiminimiyrittäjä ei voi maksaa verovapaata päivärahaa itselleen.
https://www.vero.fi/yritykset-ja-yhteisot/verot-ja-maksut/liikkeen-tai-ammatinharjoittaja/vahennykset/tilapainen-tyomatka-ja-paivaraha/
... View more
31-03-2025
12:11
Ohjelmassa siirtyvät edellisen tilikauden taseen loppusaldot automaattisesti seuraavan tilikauden alkusaldoiksi. Eli jos avaat taseen ja laitat taseen päivämääräksi seuraavan tilikauden 1. päivän (esim. 1.1.), niin näet, että alkusaldot jo ovat siellä. Eli uusia alkusaldoja ei tarvitse syöttää. Ohjelmaan syötetään alkusaldot vain kerran, silloin kun ohjelma otetaan käyttöön. Mutta jos todella haluat muuttaa ohjelmaan alkusaldon päivämääräksi 31.12.2023, se edellyttää, että aloitat tekemään kirjanpitoa Meitissä vasta 1.1.2024 lähtien. Siinä tapauksessa ohjelmassa ei saa olla tehty yhtään kirjausta ennen 1.1.2024, sillä nuo kirjaukset vaikuttavat alkusaldoihin.
... View more
28-01-2025
10:13
1 Kudo
Hei!
Mikäli käytät ohjelman käyttöomaisuuden ja poistojen laskentaa, voit muuttaa kyseisen hyödykkeen tiedoissa (Käyttöomaisuus > Käyttöomaisuushyödykkeet) poistoprosentiksi 100% ja tehdä poistolaskelman sen jälkeen. Jos taas et käytä ohjelman käyttöomaisuuslaskentaa, voit tehdä poistokirjauksen pääkirjatositteena valikossa Kirjanpito > Pääkirjatosite.
... View more
11-01-2025
14:40
Varainsiirtovero kuuluu osakkeiden hankintahintaan, joten ne kirjataan samalle tilille kuin osakkeiden hankintahinta. Voit halutessasi perustaa osakkeille oman tilinsä taseeseen.
... View more
14-09-2024
17:34
Kirjauksen voi tehdä Kassan kautta. Ja jos on kyse toiminimiyrittäjästä, voi kassatilin kautta tehdä sen jälkeen toisen kirjauksen ja siirtää saman summan Yksityissijoitukset-tilille.
... View more
06-09-2024
10:51
Hei!
Kyllä, voit jo elokuussa laskuttaa 25,5%:n verokannalla, mutta muista muuttaa laskuun Kirjauspäivä-kenttään 1.9.2024, jotta alv nousee syyskuun alv-laskelmaan.
... View more
22-08-2024
10:48
1 Kudo
Hei!
Kyllä vain. Ohjelma laskee käänteisen arvonlisäveron laskulle valitun alv-kannan mukaan.
... View more
20-07-2024
13:03
2 Kudos
Mikäli haluat matkalaskun summan näkyvän ostoreskontrassa velkana kyseiselle työntekijälle samalla tavalla kuin esim. muut kuluraportteina kirjatut, työntekijän omilla rahoillaan maksamansa yrityksen kulut, voit kirjata myös matkalaskun kuluraporttina.
Pääkirjatositteessa taas voit käyttää vastatilinä mitä tahansa velkatiliä, mutta kyseinen velka ei näy ostoreskontrassa, vaan ainoastaan taseen velkatilillä. Ei voida sanoa kumpi on järkevämpi tapa, on vain kaksi erilaista tapaa kirjata se.
... View more
17-06-2024
13:50
1 Kudo
Esikatseluikkunassa näkyy ostolaskun liite silloin, kun liitetiedostoja on vain yksi. Mikäli laskuun on liitetty useampi liitetiedosto, ei ikkunassa näy mitään, vaan ohjelma on muodostanut niistä pakatun zip-tiedoston, joka tulisi tallentaa koneelle ja avata, mikäli liitteitä halutaan katsella.
... View more
10-06-2024
15:52
Hei!
Aikaisemman kirjauksen voisi muuttaa ennakkomaksuksi Verohallinnolle eli summa kirjautuu Verosaamiset-tilille (D Verosaamiset, K Pankkitili). Sitten kun Verohallinto palauttaa kyseisen summan, sen saa kohdistettua tuohon saamiseen. Tällöin muodostuu kirjaus D Pankkitili, K Verosaamiset.
... View more
20-05-2024
09:50
1 Kudo
Hei!
Mikäli laskun summaa ei tarvitse muuttaa, voit päivittää laskun muuttamalla laskurivillä Alv-kenttään: Ei veronalainen. Sen jälkeen tulee myös alv-laskema päivittää, jotta arvonlisäveroon liittyvät merkinnät häviävät ilmoitukselta.
... View more
15-05-2024
16:31
Taseeseen voi lisätä oman tilinsä tällaisia palautuksia varten esim. Muut lyhytaikaiset saamiset -ryhmään (esim. 1764 VAT ja kyseisen maan tunnus). Eli kun kirjaat oston, valitse ALV-kenttään "ei-veronalainen", jotta alv:n osuus ei siirry kotimaan alv-laskelmalle, ja syötä alv:n osuus tuolle omalle tililleen. Sitten kun saatte palautuksen kyseisestä EU-maasta, kirjaa summa pois tuolta taseen tililtä.
... View more
23-04-2024
18:27
1 Kudo
Tuo tili 2948 Muut verotilivelat (verojen viivästysseuraamukset) on siis Liikekirjurin tilikartassa, jota voi käyttää tilin 2929 sijaan. Liikekirjurissa ei ole tiliä 2929.
Tilikartassa on mahdollista muuttaa tarvittaessa noiden verotilien taseen erää. Eli voit muuttaa sen esim. Muut lyhytaikaiset velat -ryhmään.
... View more
23-04-2024
15:36
1 Kudo
Hei!
Voit kirjata sen ohjelmaan pääkirjatositteella (Kirjanpito > Pääkirjatosite):
D Veronlisäykset ja viivekorot, K 2929 Verovelat tai 2948 Muut verotilivelat (Liikekirjuri).
Näin se näkyy myös ohjelmassa velkana Verohallinnolle.
... View more
16-04-2024
17:08
Voit tehdä kirjauksen pääkirjatositteena valikossa Kirjanpito > Pääkirjatosite.
... View more
20-03-2024
08:05
1 Kudo
Hei!
Mikäli et halua, että myyntiraportissa luottotappio vähentää bruttomyyntiä, voisit tehdä luottotappiokirjauksen seuraavalla tavalla. Ensinnäkin käy muuttamassa Luottotappiot-tilin tiedoissa tilikartassa, että kyseistä tiliä "käytetään maksutapana myyntilaskuissa". Samalla muuta tilin alv-kannaksi 0% (tällä hetkellä se on "ei veronalainen") ja ALV:n ilmoittaminen -kenttään: Alv myynneistä.
Sen jälkeen älä tee hyvityslaskua, vaan kirjaa myyntilasku maksetuksi (Kirjaa maksu) Luottotappiot-tilin kautta. Eli muodostuu maksukirjaus D Luottotappiot, K Myyntisaamiset.
Tämän lisäksi tulee pääkirjatositteena tehdä arvonlisäveron oikaisukirjaus, jotta saat arvonlisäveron hyvityksen kirjattua. Eli tuohon pääkirjatositteeseen tulee valita ensinnäkin "Summat bruttohintaisina". Ensimmäiselle riville tiliksi 6999 Luottotappiot, laskun summa Debet-puolelle ja muuta alv-kannaksi 24%.
Toiselle riville myös Luottotappiot-tili, laskun summa Kredit-puolelle ja muuta alv-kannaksi"ei-veronalainen". Näin saat kirjauksella myynnin arvonlisäveron vähentymään.
... View more
21-12-2023
10:39
Hei!
Alkusaldoissa olevissa laskuissa ei tosiaan ole tuota Laadi hyvityslasku -painiketta. Mutta voit laatia hyvityslaskun manuaalisesti. Eli laadi aivan kuin samanlainen myyntilasku, mutta syötä Määrä-kenttään miinusmerkkinen luku (esim. -1) ja Tallenna. Näin saat laadittua hyvityslaskun ja valitse siihen sitten tiliksi luottotappiotili.
... View more
Activity Feed for Minna H
- Posted Vastaus: Tarjouslomakkeen muokkaus? on Keskustelut. 06-07-2025 14:36
- Posted Vastaus: Maksumuistutus ja viivästyskorko on Keskustelut. 04-07-2025 10:20
- Got a Kudo for Vastaus: Ostokirjaus ostettaessa ulkomailta. 02-07-2025 07:53
- Posted Vastaus: Kulutilin tai nimikkeen kiinnittäminen toimittajaan on Keskustelut. 18-06-2025 17:19
- Posted Vastaus: Sijoitusten myyntitappion kirjaaminen kirjanpidossa on Keskustelut. 12-06-2025 17:18
- Posted Vastaus: ALV:n korjaus ostettaessa ulkomailta on Keskustelut. 12-06-2025 17:11
- Got a Kudo for Vastaus: Velkojen lyhennyskirjaus. 09-06-2025 14:07
- Posted Vastaus: OY / tilikauden verotuspäätöksen jäännösvero eroaa kirjanpidosta on Keskustelut. 09-06-2025 13:44
- Posted Vastaus: Velkojen lyhennyskirjaus on Keskustelut. 09-06-2025 13:34
- Posted Vastaus: Ostokirjaus ostettaessa ulkomailta on Keskustelut. 08-06-2025 18:59
- Posted Vastaus: Velkojen lyhennyskirjaus on Keskustelut. 08-06-2025 18:53
- Posted Verotilien käsittely on Käyttövinkit. 19-05-2025 14:13
- Got a Kudo for Vastaus: Ammatinharjoittajan päivärahan kirjaaminen. 08-04-2025 11:12
- Posted Vastaus: Ammatinharjoittajan päivärahan kirjaaminen on Keskustelut. 07-04-2025 10:44
- Kudoed Palkkaus.fi:n integrointi Passeli Meritiin for Kaisa L. 31-03-2025 15:31
- Posted Vastaus: Alkusaldot tilinpäätökseen Passeli Merit on Keskustelut. 31-03-2025 12:11
- Got a Kudo for Vastaus: Käyttöomaisuus hyödykkeen poistaminen EVL 30 § 5 momentti). 28-01-2025 11:43
- Posted Vastaus: Käyttöomaisuus hyödykkeen poistaminen EVL 30 § 5 momentti) on Keskustelut. 28-01-2025 10:13
- Posted Vastaus: Autotalliosakkeen kirjaaminen kirjanpidossa on Keskustelut. 11-01-2025 14:40
- Kudoed Asiakkaan lisääminen ohjelmaan for Taina L. 04-11-2024 15:48