för att få en personlig vy
för att få en personlig vy
Som en deltagare i den logistiska kedjan för in/ut leveranser vill jag ha en extra bekräftelse när jag trycker på Bekräfta utleverans, alternativt flytta valet i listan över åtgärder.
Detta för att förhindra att man felaktigt bekräftar en utleverans utan att den egentligen är redo för att bekräftas. I nuläget kan man bekräfta en utleverans utan att ha gjort plocklista/följesedel. Sen efter att ha bekräftat går det inte att skriva ut en plocklista/följesedel. Så det är en punkt utan återvändo, men ingen extra säkerhet för att säkerställa att man är redo för det.
Alternativen för Skriv ut plocklista är också längre ner i listan över åtgärder och Bekräfta utleverans är längst uppe:
Detta gör det också enkelt att göra fel. En lösning om det inte går att få ett bekräftelse fönster hade varit att flytta "Bekräfta Utleverans" längre ner för att göra det svårare att felaktigt bekräfta utleverans.
Du måste vara en registrerad användare för att lägga till kommentarer här. Vänligen logga in om du redan är registrerad. Vänligen registrera dig om du inte redan gjort det, och logga sedan in.
Klicka på de tre prickarna till höger i inlägget/artikeln och välj Prenumerera.
Läs mer om prenumeration härCopyright © 2019 Visma.com. All rights reserved.