for automatisk at få relevante produkter
for automatisk at få relevante produkter
Indholdsfortegnelse
1 Afskaffelse af R-markering til tidligere periode hos SKAT
1.1 Afregning af SKAT i forbindelse med efterregulering
1.2 Felter eIndkomst
1.3 Rettelser via korrektionslønarter indberettes til aktuel periode.
1.4 Nettoferiepenge
1.5 Rapporter
1.6 Lønseddel med negativ efterregulering tilbage i tiden
1.7 Rapporten ’Afstemningsliste eIndkomst’ med negativ efterregulering tilbage i tiden
1.8 Lønseddel med positiv efterregulering tilbage i tiden
1.9 Rapporten ’Afstemningsliste eIndkomst’ med positiv efterregulering tilbage i tiden
1.10 Rapporten ’Afregning pr. disp. dato’ med efterreguleringer
2 Ændring af navn og logo
3 Årstotal pr. medarbejder
4 Barsel DK skal ikke indberettes til eIndkomst
5 Lønart 9741 Sundhedsforsikring arbejdsgiver andel skal ikke vises på lønsedlen
6 Nye skattekommuner til Grønland
7 Lønarter til indberetning til felt 38
8 Lønarter til bonus
9 Rettelse til FA statistik
10 Rettelse til lønart 1015 Tillæg 1
11 Lønarter til pension
12 Opsætning af kontonummer på ny lønart
Skat har pr. 1. februar 2018 indført at der ikke længere skal indberettes A-skat og AM-bidrag til eIndkomst med en R-markering for tidligere perioder, men rettelserne skal henføres til de perioder der rettes i.
Visma Løn er blevet ændret så systemet kan håndtere denne ændring via efterreguleringerne. I forbindelse med denne ændring er det ikke muligt at foretage efterreguleringer længere tilbage end til 1. januar 2018.
Det betyder at:
Dispositionsdatoen vil blive tilbageført til tidligere periode i lønkørslen, hvis rettelsen er negativ og til aktuel periode hvis rettelsen er positiv.
Positiv efterregulering
Her føres beløb og enheder tilbage til tidligere periode, og rettelsen indberettes med aktuel dispositionsdato
Eksempel:
En medarbejder får efterreguleret sin månedsløn for januar. Alt efterregulering til eIndkomst indberettes med lønperiode januar, men med en dispositionsdato som er lig med den dato efterregulering udbetales.
Negativ efterregulering
Her føres beløb og enheder tilbage til tidligere periode, inkl. A-skat og AM-bidrag, og rettelsen indberettes med tidligere dispositionsdato.
Eksempel:
En medarbejder går på deltid i januar efter lønnen kørt. Alt efterregulering til eIndkomst indberettes til perioden for januar inkl. den dispositionsdato som januar lønnen havde.
I de tilfælde hvor skatten ikke modregnes, skal du kontakte SKAT for at finde en løsning.
Når du at kører en supplerende lønkørsel i den samme måned som oprindelige lønkørsel, hvor begge lønkørsler har samme dispositionsdato, vil A-skat og AM-bidrag blive modregnet.
Negative beløb der ikke modregnes vil fremgå af rapporten Afregning pr. dispositionsdato i den aktuelle kørsel.
Ved efterreguleringen på medarbejdere med indtægtsarter (f.eks. felt 68) eller krydsmarkeringer fra Felter eIndkomst indberettes krydsmarkeringer eller indtægtsarter ikke. Dvs. oprettes en ny indberetning til Felter eIndkomst tilbage i tiden skal du manuelt i eIndkomst og korrigere oplysningerne.
Efterreguleres en nyansat medarbejder i en supplerende lønkørsel, bliver alle beløb indberettet, men Felter eIndkomst indberettes ikke. Dog vil indtægtstyper under Felter eIndkomst som starter med 99 altid blive indberettet. F.eks. forskerordningen felt 99-08.
SKAT kigger på lønperioden for at se om der er tale om en negativ indberetning.
Hvis en medarbejders korrektion i en periode samlet bliver negativ hos SKAT, så afvises medarbejderen og skal rettes manuelt i eIndkomst i de korrekte perioder.
Nettoferiepenge vil altid blive indberettet i den aktuelle lønkørsel. Er nettoferiepenge negative i lønperioden afvises hele medarbejderens indberetning og skal korrigeres manuelt i eIndkomst.
Rapporten ’Afstemningsliste eIndkomst REGNEARK ’ er blevet tilpasset (se eksempler nedenfor)
Rapporten ’Sumtotal (eIndkomst)’ udgår, da den ikke længere er relevant
Rapporten ’Afregning pr. disp. dato’ viser A-skat og AM bidrag som evt. skal behandles manuelt
Rapporten ’Overførselsliste’
Efterreguleres en medarbejder tilbage i tiden bliver A-skat og AM-bidrag efterreguleret og på lønsedlen vil det bliver vist som nedestående:
Rapporten er blevet tilpasset:
En medarbejdere hvor der er positiv efterreguleret løn tilbage i tiden vil også blive efterreguleret på A-skat og AM-bidrag og kunne se sådan ud:
Rapporten er blevet tilpasset:
Af rapporten fremgår det yderst til højre at der er en manuelt ’Man’ indberetning til eIndkomst og SKAT skal derfor kontaktes.
I forbindelse med skiftet fra Bluegarden til Visma ændres navne og logoer også i vores systemer. Det vil ske over flere gange, men første omgang bliver her i marts måned, hvor I bl.a. vil kunne se dette logo i lønsystemet:
Det er ikke længere muligt at hente årstotaler pr. medarbejder i lønsystemet. Det gælder både tilmelding 23 på arbejdsgiver stamoplysninger og i rapportmenuen.
Felter eIndkomst er rettet til så de ikke kan oprettes efter 31-12-2017
Lønarten er tilrettet, så den ikke længere vises på lønsedlen
På Medarbejder/Ansættelsesforhold i højremenuen Felter eIndkomst er følgende skattekommuner tilhørende Grønland oprettet:
Variable lønoplysninger kan følgende lønarter oprettes:
9892 B-indkomst u/AM-bidrag
9893 B-indkomst u/AM-bidrag
9894 B-indkomst u/AM-bidrag
9895 B-indkomst u/AM-bidrag
9896 B-indkomst u/AM-bidrag
9897 B-indkomst u/AM-bidrag
Husk at opsætte konteringen på lønarten – se evt. sidst i dette dokument hvordan
Variable lønoplysninger kan følgende lønarter oprettes:
3623 Bonus
3624 Bonus
3625 Bonus
3626 Bonus
3627 Bonus
3628 Bonus
Husk at opsætte konteringen på lønarten – se evt. sidst i dette dokument hvordan
Lønart 3970 Ferie egen regning er rettet så den nu går i IL0026 til statistik
Lønart 1015 Tillæg 1 er rettet, så der tages højde for deltid
Under variable lønoplysninger kan følgende lønarter oprettes:
6422 Pension regulering
6424 Pension PI regulering
Husk at opsætte konteringen på lønarten – se evt. sidst i dette dokument hvordan
Sådan tilrettes kontoplanen med nye lønarter
Du skal være en tilmeldt bruger for at kunne skrive en kommentar her. Hvis du allerede er tilmeldt, skal du logge på. Hvis du ikke er tilmeldt, så skal du tilmelde dig og logge på.
Copyright © 2019 Visma.com. All rights reserved.