Minun alueeni
Apu

Tärkeää tietoa Maventan skannauspalvelun käyttäjille (Skannauspalvelun sähköpostiosoite säilyy)

tekijä Jussi Salminen (Päivitetty ‎29-06-2026 15:04 tekijä Jussi Salminen VISMA )

Huom!

 

Maveltalta tullut muutos jo käytössä oleviin skannauspalvelun sähköpostiosoitteisiin:

Olemme suorittaneet skannauspalvelumme kattavan tarkistuksen ja voimme vahvistaa, että kaikki nykyiset sähköpostiosoitteet pysyvät aktiivisina. Päivityksia ei tarvitse tehdä sähköpostiosoitteen osalta, sillä vanhempi kollektor.fi-osoite toimii edelleen scan.maventa.com-osoitteen rinnalla. Asiakkaat ja kumppanit voivat jatkossa käyttää kumpaa tahansa osoitetta vapaasti.

 

 

Tietoa skannauspalvelun päivityksestä

 

AutoInvoice vaihtaa paperi- ja sähköpostilaskujen skannauspalvelun tarjoajaa Suomessa. Tämä muutos tapahtuu vaiheittain kevään ja syksyn 2026 välisenä aikana. Päivitys koskee suomalaista skannauspalvelua, joka on suomalaisille yrityksille oletuksena käytössä oleva palvelu AutoInvoicessa.

 

Tämä muutos takaa vakaan ja laadukkaan palvelun kaikilla markkinoilla. Koska sekä sähköpostin että kirjepostin skannausosoitteenne muuttuvat, teidän on ilmoitettava uusista osoitteista toimittajillenne. Siirtymä toteutetaan suunnitellusti vaiheissa, ja vanhat sähköpostiosoitteenne toimivat vielä jonkin aikaa sujuvan siirtymän varmistamiseksi.

 

Näin siirtymä tapahtuu

 

  • Viikosta 22 alkaen kaikki uudet skannaustilit luodaan uutta ratkaisua käyttäen.
  • Tämän jälkeen AutoInvoice luo uudet tilit olemassa oleville yrityksille, mikä mahdollistaa molempien ratkaisujen rinnakkaisen käytön siirtymäkauden ajan. AutoInvoice arvioi tämän työn valmistuvan kesäkuun puoliväliin mennessä.
  • Uudet osoitteet ovat aktiivisia heti, kun näette ne käyttöliittymässä, ja voitte sen jälkeen jakaa ne toimittajillenne.
  • Vanhat sähköpostiosoitteenne pysyvät aktiivisina loppuvuoteen 2027 asti. AutoInvoice ohjaa saapuvat sähköpostit taustalla automaattisesti uuteen palveluun varmistaakseen, että laskujenne käsittely jatkuu keskeytyksettä.
  • Tärkeää! Vanhat postiosoitteet lakkaavat toimimasta 30. syyskuuta 2026. Tämän päivämäärän jälkeen vanhaan osoitteeseen lähetetyt kirjeet palautetaan lähettäjälle. Nopean ja turvallisen toimituksen varmistamiseksi teidän kannattaa kehottaa toimittajianne lähettämään laskut uuteen sähköpostiosoitteeseen kirjepostin sijaan.

 

Aktiiviset skannausosoitteet

 

Siirtymäkauden aikana teillä on kaksi voimassa olevaa skannausosoitetta, joita voitte käyttää samanaikaisesti. Käyttöliittymä näyttää uuden osoitteenne heti, kun AutoInvoice on luonut uuden tilin.

 

Nykyiset osoitteet:

 

  • Sähköpostiosoite: [email protected] (aktiivinen loppuvuoteen 2027 asti)
  • Postiosoite: Yrityksen nimi, Skannaus-ID, PL 100, 80020 Kollektor (aktiivinen 30. syyskuuta 2026 asti)

Uudet osoitteet:

 

  • Sähköpostiosoite: [email protected] (aktiivinen kesäkuusta 2026 alkaen)
  • Postiosoite: Yrityksen nimi, AIFIXXXX (asiakastunnus), PL 110, 01301 VANTAA (aktiivinen kesäkuusta 2026 alkaen)

 

Mitä minun pitää tehdä nyt?

 

Mahdollisimman sujuvan siirtymän varmistamiseksi uuteen skannauspalveluun, sinun on tehtävä seuraavasti:

  • Julkaise yrityksesi tiedot AutoInvoicessa. Sinun on varmistettava, että tiedot ovat oikein, jotta järjestelmä voi luoda uuden tilin uuteen palveluun. Voit tarkistaa ja muokata näitä käyttöliittymässä seuraavien polkujen kautta:
    • Visma Net AutoInvoice: Asetukset > Laskuasetukset > Saapuvat > Skannaus > Palautusosoite
    • AutoInvoice-portaalissa (Maventa) mene kohtaan Asetukset > Laskuasetukset > Vastaanota laskuja > Palautusosoite.

 

  • Ilmoita toimittajillesi uusista skannausosoitteista heti, kun näet niiden ilmestyneen käyttöliittymään.
    • Visma Net AutoInvoice Asetukset > Laskuasetukset > Saapuvat > Skannaus > Skannausosoite
    • AutoInvoice-portaali Asetukset > Laskuasetukset > Vastaanota laskuja > Skannausosoite

*Korjattu uusi skannauspalvelun sähköpostiosoite ja postiosoitteen postilokero.

 

Sinulla ei ole yhtään suosikkia valittuna.