Järjestimme yhteistyössä Maanmittauslaitoksen webinaarin, jossa kerrottiin HTJ:stä yleisesti, valtuutuksista, valtuutusavaimista ja erityistapauksista, joita voi tulla vastaan mm. omistajatietoja tarkistettaessa. Visma Fivaldin osalta kävimme läpi, miten siirtoon tulee valmistautua, itse siirron vaiheet ja mitä muita toimintoja Fivaldista löytyy koskien HTJ:tä.
Webinaarin esitysmateriaali liitteenä.
Katso webinaarin tallenne
Ohjeet -sivuilta lisää tietoa Visma Fivaldiin ja HTJ:n käyttöönottoon liittyen.
Tarvitsetko apua siirrossa? Pyydä tarjous konsultoinnista
Webinaarissa esitettyjä kysymyksiä:
Voidaanko olettaa, että tapaus jossa ei ole merkintäpäivää ja varainsiirtovero olisi vanhentunut, että kaikki on ok ja kyseisen osakkaan tiedot voi siirtää HTJ:n?
Jos isännöinti on saanut selvityksen saannosta tai taloyhtiö on siirtynyt toiselta isännöitsijältä ja varainsiirtovero on vanhentunut, niin osakkaan tiedot voi siirtää HTJ:än
Taloyhtiön tiedot on pitänyt päivittää suoraan HTJ:ssä ja yritimme tuoda siirtotiedoston Fivaldiin mutta ei onnistunut. Onko niin, että pitää tällöin manuaalisesti lisätä osakeryhmätunnukset Fivaldiin?
Jos osakeluettelon siirtoa HTJ:hin ei ole tehty Fivaldista vaan jotain muuta kautta, osakeryhmätunnukset täytyy syöttää manuaalisesti Fivaldiin olemassa olevaan yhtiöön. Jos taas kyseessä on täysin uusi yhtiö eli isännöintitoimisto on vaikka vaihtunut, voi tonttien, huoneistojen ja omistajien tiedot hakea Fivaldin taloyhtiön HTJ -perustamistyökalulla.
Mitä tarkoitti, että vanhentuneita lunastuslausekkeita ei tarvitsee siirtää HTJ:n?
Vanhentuneilla lunastuslausekkeilla tarkoitettiin esim. ulkomaalaislausekkeita, jotka eivät ole enää lainvoimaisia. Kun rajoituslaki vuoden 1993 alusta lukien kumottiin, asunto-osakeyhtiöiden yhtiöjärjestysten ulkomaalaispykälät todettiin samalla mitättömiksi.
Miten voi DVV.stä kysyä syntymäaikaa?
DVV:llä on väestötietojärjestelmän VTJkysely-selainsovellus sekä VTJkysely-rajapinta. Näistä lisätietoa DVV:n sivuilta: https://dvv.fi/vtjkysely.
Miksi puhutaan, että VSV (varainsiirtovero) puuttuu, voihan puuttua osakekirja tms.?
Totta, muitakin tietoja saattaa puuttua, miksi osakasta ei ole voitu lisätä osakeluetteloon. VSV:stä puhuttiin sen takia, että jos sen on vanhentunut, mutta selvitys saannosta on tehty, niin osakkaan voi merkitä osakeluetteloon.
Miksi vain nimenkirjoitusoikeudellinen voi tehdä korjauspyynnön?
Korjauspyynnön voi tehdä myös nimenkirjoitusoikeudellisen valtuuttama työntekijä, mutta lomakkeelle tulee laittaa myös isännöitsijän tiedot.
Onko kiinteistövälittäjille ollut koulutusta asiasta? Olemme huomanneet aika paljon puutteita heidän opastuksessa osakkaille.
Kiinteistönvälittäjille on järjestetty koulutusta Maanmittauslaitoksen sekä kiinteistönvälitysalan keskusliittojen (KVKL ja SKVL) toimesta.
Jos henkilö ilmoittaa MML:lle turvakiellosta, miten isännöintitoimisto saa siitä tiedon?
Isännöinti saa tiedon osakkaasta Maanmittauslaitokselta, kun omistaja kirjataan omistajaksi huoneistotietojärjestelmään sekä tarvittaessa Maanmittauslaitoksen asiakaspalvelusta.
Jos Fivaldissa on eri osoite kuin huoneistotietojärjestelmässä, osoitetieto päivittyy Fivaldista rajapintaa pitkin HTJ:hin?
Jos kyse on osakeluettelon siirrosta, niin Fivaldin osoite siirtyy kyllä JSON-siirtotiedoston mukana HTJ tiedonsiirtopalveluun. Siirron jälkeen Fivaldissa olevat osoitetiedot eivät mene HTJ:hin, uusi osoite on päivitttävä käsin Fivaldiin. Omistajanvaihdoissa Fivaldi huomauttaa, jos HTJ:ssä oleva osoite eroaa Fivaldissa olevasta osoitteesta.
Ollaanko kehittämässä automaatiota, jonka kautta Fivaldista voisi täppäyksellä ilmoittaa, että lunastusmenettetly aloitettu, lunastusoikeutta ei käytetetty jne.?
Tällaista toiminnallisuutta ei ole kehitteillä, mutta yksittäisessä omistajanvaihdon tiedoissa voi lunastusmenettelyn vaiheita pitää yllä siinä olevassa "tehtävälistassa"
Kun osakas tekee osakkeiden rekisteröinnin omalta osaltaan ja rajapintaa pitkin tulee päivämäärä, tuleeko päivämäärä päivittää johonkin Fivaldiin vai riittääkö vain, että lisätään täppä Sähköinen omistajamerkintä - kohtaan, huoneiston alle?
Fivaldissa ei ole erikseen kenttää sähköisen merkinnän päivämäärälle, joten tällä hetkellä riittää että lisätään tuo valinta "Sähköinen omistajamerkintä" aktiiviseksi. Nyt kun saamme HTJ:sta yksiselitteisesti tiedon, onko kyseessä sähköinen omistajamerkintä vai omistajanvaihto, tulemme tekemään sellaista kehitystä, että tuo valinta merkitään automaattisesti, kun uusi sähköinen omistajamerkintä tulee Fivaldiin.
Olemme tehneet paljon siirtoja tietämättä sähköpostien käsittelystä. Miksi sähköpostit nousevat siirtotiedostoon, mikäli ne tulisi lisätä vain, jos osakas haluaa tiedotuksen spostilla? Taloyhtiössä on osakkailla monia eri välitystapoja, tämä työllistää todella paljon, jos jokaisen osalta tulisi tarkistaa heidän toivottu välitystapa ja muuttaa aineistoa manuaalisesti.
Jos henkilön välitystavaksi on valittu sähköposti, se vaikuttaa kaikkiin lähetyksiin, ei pelkästään yhtiökokouskutsuihin. Siirtoaineistoa tehdessä emme voi tietää yksiselitteisesti, että haluaako henkilö yhtiökokouskutsut sähköpostitse vai ei. Fivaldissa ei ole erillistä valintaa, jolla kerrotaan, haluaako henkilö yhtiökokouskutsut. Sähköpostiosoitteet voi pyytää poistettavan MML:lta korjauspyyntölomakkeella: https://osakehuoneistorekisteri.fi/korjauspyynto-osakeluettelon-tietoihinsähköpostitse. Sähköpostit voi poistaa HTJ siirtopalvelussa tarvittaessa siirtoa tehdessä.
Meillä suuren taloyhtiömäärän vuoksi, Fivaldi lataa Osakehuoneistojen siirto HTJ:hin - työkalua 5-8 min. Onko sivuston latausta mahdollista nopeuttaa, sivuston lataaminen on välillä hitain vaihe koko siirrossa?
Lataamista on mahdollista helpottaa poistamalla turhista taloyhtiöistä ko. käyttäjältä oikeuksia osakeluettelon siirtoon, jolloin näkymään ei tarvitse ladata isoa määrää taloyhtiöitä.
Jos me tilitoimistona hoidamme eri isännöitsijöiden taloyhtiöitä. Kenen avain laitetaan alustusyhtiöön?
Taloyhtiön isännöitsijä tai hallituksen puheenjohtaja voi valtuuttaa tilitoimiston työntekijän, jolloin valtuutettu työntekijä hakee henkilöisännöitsijän valtuutusavaimen, mikä tallennetaan Fivaldiin.
@htj @huoneistotietojärjestelmä
... View more