Mina produkter
Hjälp

Dela eller slå ihop en anläggning

16-09-2026 09:00
  • 0 Svar
  • 0 gilla
  • 20 Visningar

Ibland krävs redigeringar inuti själva anläggningsregistret för att spegla verkligheten. Om du exempelvis har bytt ut en delkomponent kan du använda funktionen för att dela en anläggning. Alla belopp och tidigare bokförda händelser fördelas då i proportion till anskaffningsvärdet.

 

Du kan även göra det motsatta och slå ihop anläggningar, vilket är användbart om du har flera preliminära anläggningar kopplade till samma projekt.

 

Gör så här steg för steg för att dela en anläggning:

  1. Välj Anläggning / Anläggning.
  2. Filtrera på den anläggning som ska redigeras genom att i kolumnen AnläggningsID skriva in ID på anläggningen.
  3. Markera anläggningen och klicka på knappen Dela.
  4. Ange datum för den nya avdelade anläggningen som då blir dess inköpsdatum. Observera att detta datum måste vara efter senaste händelse, till exempel avskrivning, på anläggningen som ska delas.
  5. Ange belopp samt eventuella objekt för den nya avdelade anläggningen.
  6. Klicka på Dela.

Hör av dig till supportportalen om du har frågor och funderingar, eller anmäl dig till webbinar

Medverkande

Få uppdateringar på det här inlägget i din inkorg

Klicka på de tre prickarna till höger i inlägget/artikeln och välj Prenumerera.

Läs mer om prenumeration här