Mina produkter
Hjälp

Få betalt från dina kunder med Amili

21-05-2026 09:00 (Uppdaterad 20-05-2026)
  • 0 Svar
  • 0 gilla
  • 172 Visningar

Syftet med den här artikeln är att visa hur du effektiviserar din kravhantering och hanterar obetalda fakturor genom att använda den nya integrationen mellan Control Edge och Amili.

 

Den första maj lanseras integrationen som ger dig ett helt automatiskt flöde för påminnelser och inkasso. Du tecknar ett tilläggsavtal för Control Edge för 950 kronor per månad. Kostnaden är fast oavsett hur många transaktioner, fakturor eller affärsenheter du har. Det är din kund, gäldenären, som betalar avgifterna för påminnelser och inkasso direkt till Amili. Tänk på att kostnader för återkallelse av krav och juristhjälp kan tillkomma.

 

Du behåller ditt vanliga flöde för fakturor i Control och jobbar med samma tre steg som tidigare. Du sätter upp respitdagar utifrån hur många dagar du vill ska passera innan en påminnelse skapas.

 

För att hantera dina fakturor väljer du stegen Skapa > Godkänn > Skicka. När du befinner dig i steget Godkänn har du möjlighet att stryka specifika poster. För de obetalda fakturor där du ännu inte har skickat någon påminnelse väljer du funktionen Skicka till Amili

 

När du använder integrationen sker återrapporteringen av inbetalningar helt automatiskt. Amili skickar informationen till Autopay, som i sin tur rapporterar inbetalningen i Control Edge. En förutsättning är att inbetalningarna kommer in på samma IBAN som är kopplad i Autopay för inbetalningar. Information om inbetalningar som görs direkt i Control Edge skickas över till Amili.

 

Gå till ekosystemet för Control Edge för att läsa mer.

 

MariePerell_0-1779279041183.png

 

Medverkande

Få uppdateringar på det här inlägget i din inkorg

Klicka på de tre prickarna till höger i inlägget/artikeln och välj Prenumerera.

Läs mer om prenumeration här