Mina produkter
Hjälp

Saldobaserad automatkontering med och utan IB-saldo

07-03-2025 09:30 (Uppdaterad 10-03-2025)
  • 0 Svar
  • 0 gilla
  • 944 Visningar

Automatkontering är en funktion som effektiviserar bokföringsprocessen genom att automatiskt skapa verifikationer baserat på fördefinierade regler. Genom att förstå skillnaden mellan olika typer av automatkonteringar kan du förbättra noggrannheten i redovisningen och effektivisera användningen av återkommande ekonomisk data. I Control Edge finns det tre typer av automatkonteringar: transaktionsbaserade, saldobaserade och saldobaserade med ingående balans (IB). Här ska vi fokusera på skillnaden mellan saldobaserad automatkontering med och utan IB-saldo och hur de kan användas. 

Skillnad med och utan IB-saldo

Automatkontering med IB-saldo inkluderar i underlaget för konteringsprocessen det saldo som förs över från en tidigare period. Vid bokslut där du behöver balansera föregående och nuvarande år kan ett IB behöva inkluderas för korrekt resultat. 

Ett exempel är om ett företag har ett byggprojekt som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Vid varje periods slut är det viktigt att inkludera IB för att korrekt balansera konton i automatkonteringen i förhållande till tidigare ackumulerade kostnader och intäkter. Detta säkerställer en fullständig och kontinuerlig bild av projektets ekonomiska status i bokslutet.

 

Automatkontering utan IB-saldo kan vara användbart när du bokför transaktioner som inte påverkar eller förändras av tidigare perioders balans, till exempel i kortfristiga projekt eller när endast förändringar under den aktuella perioden är relevanta.

 

Om företaget t ex driver en kampanj under ett kvartal, påverkas kampanjen inte av tidigare balanser. Då kan redovisning göras utan att ta hänsyn till ingående saldo, vilket effektiviserar processen genom att fokusera på kvartalets ekonomiska rörelse.

 

Vill du få fler tips & trix i andra ämnen? Anmäl dig till webbinar.

Medverkande

Få uppdateringar på det här inlägget i din inkorg

Klicka på de tre prickarna till höger i inlägget/artikeln och välj Prenumerera.

Läs mer om prenumeration här