Kāpēc ir vajadzīgs Kontu atlikumu pārgrāmatošanas dokuments?

24-05-2019 13:41
  • 3 Atbildes
  • 3 vērtējumi
  • 4318 Skatījumi

Ik pa laikam grāmatvedībā ir jāmaina galvenie pamatklasifikatori - konti un/vai dimensijas. Tam par iemeslu var būt likumdošanas izmaiņas vai arī iekšējas iestādes/uzņēmuma reorganizācijas.

Tikpat labi var tik konstatēta arī kāda senos dokumentos bijusi kļūda, ko izlabot vairs vēsturiskajā dokumentā nevar.

 

Visos šajos gadījumos var izmantot dokumentu “Kontu atlikumu pārgrāmatošana”.

 

Kontu atlikumu pārgrāmatošanas dokumentu veido:

  • tikai starpperiodā
  • tikai pārgrāmatojumiem virsgrāmatā
  • gan kontiem, kam ir aktuāls atlikums pa klientiem, gan kontiem, kam nav aktuāls atlikums pa klientiem

 

Lai efektīvi pielietotu pārgrāmatošanas dokumentu:

  • jābūt piesaistītam numeratoram;
  • jābūt definētām kontu/dimensiju pārejas tabulām.

Detalizētāk par kontu atlikumu pārgrāmatošanas dokumentu veidošanu un kontu/dimensiju pārejas tabulu pielietošanu, lasīt dokumentā pielikumā.

 

Ja reorganizācijas rezultātā ir jāmaina arī konti un/vai dimensijas moduļu analītiskās uzskaites vienībās (krājumu, pamatlīdzekļu u.c. kartītēs), tad ir jāizmanto konkrētā moduļa starpperioda dokuments. Moduļa dokumenti izmaina klasifikatorus gan uzskaites kartītēs, gan veic pārgrāmatojumu kontos un dimensijās.

Komentāri
VijaV
CONTRIBUTOR *
autors VijaV

Labdien!

Papildjautājums - kāds ieteicamais dokumenta tips jāizmanto, ja jāveic pārgrāmatošana dimensijām EKK un projektam. Jāpiebilst, neērtības sagādā arī daži EKK, kas jau iepriekšējā periodā noslēgti.

Izmantoju kā kontu atlikumu pārgrāmatošanu, tā kontu reformāciju (starpperiodā), bet projekta dimensija paliek nemainīga. Kāds būtu padoms?

 

Aiva Bondare
VISMA
autors Aiva Bondare

Labdien!

EKK dimensijas un projektu pārgrāmatošanai var izmantot gan kontu reformācijas starpperiodā, gan kontu atlikumu pārgrāmatošanas dokumentu. Projekta dimensijas īpatnība ir tā, ka projekts ir uz grāmatojuma pāri, tam nav atsevišķi debeta projekts un kredīta projekts. Līdz ar to abos dokumentos pārgrāmatojums jāveic caur starpkontu divās grāmatojuma rindās.

DB konts A - KR starpkonts Projekts 1

DB stsrpkonts - KR konts A Projekts 2

 

Programmā jau vairākas versijas ir iespēja gan ar kontu reformācijas dokumentu, gan ar kontu atlikuma pārgrāmatošanas dokumentu veikt pārgrāmatojumus arī no iepriekšējos periodos slēgtām dimensijām.  Programma brīdina un iedod sarakstu ar iepriekšējos periodos slēgtajām dimensijām, taču atļauj veikt grāmatojumu ar aktuālo datumu.

 

VijaV
CONTRIBUTOR *
autors VijaV

Pateicos Aivas par skaidrojumu, mēģināšu tad caur starpkontu divās rindās.

Saņem jaunumus par šo ziņu savā e-pastā!

Pieseko šai ziņai klikšķinot uz trim punktiem augšējā labajā šī raksta stūrī un izvēlies Abonēt. Tu vari izvēleties par kādu saturu saņem ziņas e-pastā!

Sīkāk par abonēšanas iespējām