Du var veldig bombastisk ved påstanden at det ikke er mva på salg av bruke biler og båter.
Merverdiavgiftslovens § 6-9 gir klare retningslinjer for hvilke båter som er avgiftsfri. De som ikke faller inn under fritaket, blir avgiftspliktige. § 6-9. Fartøy mv.
(1) Omsetning av følgende fartøy er fritatt for merverdiavgift:
a)
fartøy på minst 15 meter til bruk for persontransport mot vederlag, varetransport, sleping, berging eller redning, isbryting eller fangstvirksomhet
b)
spesialfartøy til bruk i petroleumsvirksomhet til havs
c)
skolefartøy
d)
fartøy på minst ti meter som anskaffes til Forsvaret
e)
fartøy til bruk for forsking og værvarsling
f)
fartøy på minst seks meter til bruk for yrkesmessig fiske
Fritaket omfatter også driftsutstyr som leveres sammen med slike fartøy.
(2) Omsetning av tjenester som står i direkte forbindelse med bygging, ombygging, reparasjon og vedlikehold av fartøy som nevnt i første ledd eller driftsutstyr for slike fartøy, er fritatt for merverdiavgift i siste omsetningsledd. Fritaket omfatter også varer som leveres i forbindelse med slike tjenester.
(3) Omsetning av tjenester fra fartøy i form av berging av fartøy, er fritatt for merverdiavgift.
(4) Utleie av følgende fartøy, er fritatt for merverdiavgift:
a)
fartøy på minst 15 meter til bruk i utenriks fart
b)
fartøy på minst 15 meter til bruk i innenriks fart dersom fartøyet er bestemt for persontransport mot vederlag
c)
spesialfartøy til bruk i petroleumsvirksomhet til havs
d)
fartøy på minst ti meter som anskaffes til Forsvaret
(5) Departementet kan gi forskrift om hva som menes med fartøy til yrkesmessig fiske etter første ledd bokstav f.
... View more