Svētku diena 29.05.2023. un saistītās izmaiņas darba samaksā

autors Anita Barbane (Atjaunots ‎02-06-2023 09:42 autors Anita Barbane VISMA )

Saeima 28.05.2023. izsludināja 29.maiju par svētku dienu.

https://likumi.lv/ta/id/342196-grozijumi-likuma-par-svetku-atceres-un-atzimejamam-dienam%20

 

Ko tas nozīmē grāmatvežiem un personālam?

 

Galvenās lietas:

 • kalendārā 29.05.2023 jāatzīmē kā svētku diena
 • tajās iestādēs, kurās aprēķinos tiek izmantots gada vidējais stundu skaits mēnesī, jāizveido jauns kalendārs (identiski Standarta), kurā norāda jauno gada vidējo stundu skaitu mēnesī
 • jāveido jauni Personas amata dati (PAD) darbiniekiem un jāpiesaista jaunais izveidotais kalendārs
 • tiem, kas izmanto mūsu HoP DLP moduli un jau saplānots Fakts, nepieciešams vajadzīgos darbiniekus atzīmēt un nospiest pogu “Pārrēķināt stundas”. Un pēc tam veidot Fakta dokumentu apstiprināšanai
 • atvaļinājuma dokumentos, kuri ir aktīvi 29.maijā, jāveic papildus darbības, lai izveidotos korekts ARF izlietojums

 

Tagad sīkāk par katru no tā.

 

Kalendārs

 

Pamatdati →  Uzņēmums →  Kalendārs

 

Standarta kalendārā 2023.gadā iet labošanā un maija mēneša 29.datumā ar dubultklikšķi nomaina dienu tipu uz Svētku diena/Svētku diena darba dienā.

Iestādēs, kur aprēķinos iekļauj kompensējamās stundas, jāizvēlas dienu tips: Svētku diena darba dienā.

Iestādēs, kur ir vairāki kalendāri, piem., papildus 40 stundām nedēļā ir arī 35 stundu nedēļā, tad jānomaina dienu tips visos šajos kalendāros.

 

Gada vidējais stundu skaits mēnesī

 

Jaunais gada vidējais stundu skaits mēnesī ir spēkā no tā brīža, kad pieņemti likuma grozījumi, tāpēc esošajā Standarta kalendārā to nevar labot, jo tas nozīmē, ka tas būs spēkā no gada sākuma un notiks pārrēķini par iepriekšējiem mēnešiem.

Tāpēc tiek veidots jauns Standarta kalendārs. Nosaukumā vajadzētu norādīt, ka tas spēkā no 29.05.2023. Šeit katra iestāde var izvēlēties vai šis kalendārs būs tikai tiem, kuriem summētais darba laiks vai arī tas tiks piesaistīts pie visiem darbiniekiem. Ja piesaista pie visiem darbiniekiem, tad vēlāk vieglāka administrēšana un nav jādomā kuram kurš kalendārs jānorāda Personas amata datos.

Jaunizveidotā kalendārā norāda jauno gada vidējo stundu skaitu mēnesī.

Ja papildus 40 stundām nedēļā ir arī 35 stundu nedēļā kalendārs, tad arī tam veido jaunu kalendāru un norāda atbilstošo jauno gada vidējo stundu skaitu mēnesī.

 

Jaunizveidotiem kalendāriem jāizveido ieraksts arī par 2022.gadu, tas ir dēļ atvaļinājumiem jūnijā, kuriem tiek rēķināta vidējā izpeļņa par iepriekšējiem 6 mēnešiem.

 

Personas amata dati 

 

Tajās iestādēs, kurās algu aprēķinos izmanto gada vidējo stundu skaitu mēnesī, ir jāveido jauni Personas amata dati. Teorētiski tie būtu jāveido no 29.05.2023. Bet var apdomāt un veidot no 01.06.2023, bet tas paliek katras iestādes atbildībā.

 

Kā ātrāk šos jaunos PAD izveidot?

 

Pamatdati →  Personāla uzskaite →  Personas amata dati

 

Sākumā atfiltrē šī brīža aktuālos PAD. Tad tie tiek iezīmēti un Darbības →  Iezīmēto personas amatu datu maiņa.

Logā norāda jauno sākuma datumu No un piesaista jauno kalendāru. 

 

AnitaBarbane_0-1685684954063.png

 

 

Tām iestādēm/uzņēmumiem, kuriem ir Darba laika plānošana, šīs darbības rezultātā neveidojas jaunās Personas uzskaites vienības (PUV) un nenojauc jau iepriekš saplānoto par nākamiem periodiem. Tikai jāņem vērā, ka pie PAD maiņas tiks izdoti paziņojumi, ka ir ieplānoti intervāli pēc PAD slēgšanas datuma, bet tas neietekmē esošo PUV ierakstu.

 

HoP DLP un Fakta ieraksti

 

Ja pirms kalendāra labošanas bija jau izveidoti Fakta ieraksti, tad tiem darbiniekiem, kuriem ir ieplānots laiks 29.05.2023, nepieciešams veikt papildus darbību. 

Vispirms šos darbiniekus atzīmē un spiež pogu “Pārrēķināt stundas”. Rezultātā programma salabos informāciju šim intervālam.

Pēc tam var veidot jaunu Fakta dokumentu un nosūtīt apstiprināšanai. 

 

Atvaļinājuma dokumenti

 

Lai programma pārrēķinātu izlietojumu atvaļinājuma dokumentos, kuri ir aktīvi 29.maijā, veic papildus darbības:

 • Atvaļinājuma dokumentā iet labošanā
 • nomaina datumu Līdz uz jebkuru citu datumu un kursoru novieto uz citu lauku, lai programma pārrēķina izlietojumu
 • pēc tam datumu Līdz nomaina atpakaļ uz to, kas bija iepriekš
 • dokumentu saglabājot, būs paziņojums vai pārrēķināt dokumentu. Spiest Nē. Tas it īpaši svarīgi, ja tas jau iepriekš bijis iekļauts aprēķinā un lai no jauna tas nebūtu jārēķina.
 • AnitaBarbane_1-1685684954064.png

   
Atbildes uz foruma rakstu https://ej.uz/29-maijs-ieprieks-neplanota-svetku-diena

 

Par minimālo stundu tarifa likmi

 

Papildu svētku diena maijā samazina darba stundu skaitu no 167 uz 159, bet atlīdzināmo stundu skaitu, saskaņā ar Darba likuma (DL) 74.panta pirmās daļas 8.punktu, palielina no 17 stundām uz 25. Kopējais apmaksājamo stundu skaits maijā nemainās (167 + 17 = 184; 159 + 25 = 184), tāpēc nemainās arī minimālā stundas tarifa likme

 

Summētais darba laiks, strādā 29.05., tiks iedota brīvdiena

 

Jebkurā gadījumā, neatkarīgi kā jūs maksāsiet par šo nostrādāto laiku 29.maijā, būtu nepieciešams to aprakstīt iekšējos darba kārtības noteikumos, vai arī kā atsevišķu rīkojumu, lai pēc tam, kad būs pārbaudes, varētu uzrādīt dokumentu kā tika veikta apmaksa par šo dienu

 

Ja darbiniekam tiks iedota apmaksāta brīvdiena, tad tā jāapmaksā pēc likmes. Akordalgai apmaksā pēc vidējās izpeļņas. 


Ja darbinieki šajā dienā strādāja, kas jādara, lai pareizi sarēķinātu dubulto apmaksu?

 

Darba laika uzskaites dokumenta laukā “Svētku stundas” jānorāda atbilstošais samaksas veids piemaksai par svētku stundām. Pēc tam labās puses logā būs pieejama kolonna “Svētku stundas”, kur jānorāda 8 stundas.Lai saprastu kā pareizi veikt apmaksu par šo dienu, var izmantot Darba inspekcijas sagatavoto rakstu un Visma blogs rakstu ar aprēķinu piemēriem:

https://www.vdi.gov.lv/lv/jaunums/latvijas-hokeja-komandas-2023-gada-pasaules-hokeja-cempionata-bron...

https://www.visma.lv/blogs/papildu-svetku-dienas-29-maija-ietekme-uz-darbinieku-ienakumiem/

 

Saņem jaunumus par šo ziņu savā e-pastā!

Pieseko šai ziņai klikšķinot uz trim punktiem augšējā labajā šī raksta stūrī un izvēlies Abonēt. Tu vari izvēleties par kādu saturu saņem ziņas e-pastā!

Sīkāk par abonēšanas iespējām