peruuta
Näytä tulokset kohteelle 
Näytä  Vain  | Hae sen sijaan kohdetta 
Tarkoititko: 

Ennakkomaksu myyntilaskuun

RATKAISTU
Anonymous
Ei sovellu

Ennakkomaksu myyntilaskuun

Kuinka toimitaan, kun halutaan ennakkosuoritus asiakkaalta ennen tuotteiden toimitusta?

Anonymous
Ei sovellu

Ennakkomaksu myyntilaskuun

Kuinka toimitaan, kun halutaan ennakkosuoritus asiakkaalta ennen tuotteiden toimitusta?

Anonymous
Ei sovellu

Viite: Ennakkomaksu myyntilaskuun

Ohjaustietoihin perustetaan oma tositetyyppi ennakkomaksulle, jolle valitaan Päivitä tilaus – kenttään Päivitä ennakkomaksun tila.

Asiakkaalle voidaan valita Asiakaskohtaisiin asetuksiin Ennakkomaksu, jos kyseisen asiakkaan kaikista tilauksista lähtee ennakkolasku.
Tai tilaukselle voidaan valita Tilausvalinnoissa Ennakkomaksu.

Kun tilaus on tallennettu, tulostetaan tilausvahvistus tai proformalasku. Tilausta ei voi keräillä, eikä toimittaa ennen ennakkomaksun suoritusta.

Kun suoritus saadaan, kirjataan se manuaalisesti kirjanpitoon, haetaan kirjausruudulle kenttä Tilausnumero, jolloin suoritus voidaan kohdistaa tilaukseen. Tositetyypiksi valitaan Ennakkomaksu.

Päivitetään suoritus kirjanpitoon, jonka jälkeen voidaan tilaus keräillä, toimittaa, tulostaa lasku ja päivittää se kirjanpitoon.

Jos ennakkosuoritus on pienempi kuin proformalasku ja siitä huolimatta halutaan tilaus toimittaa, voi tilaukselta ottaa tilausvalinnoista Ennakkomaksu valinnan pois. Sen jälkeen voidaan kerätä, toimittaa ja laskuttaa. Ennakkosuoritus kirjautuu tilaukselle osasuoritukseksi.