Kā PVN 1 pārskata III. daļā norādīt darījumus ar privātpersonām?

07-03-2018 08:51 (Atjaunots 27-06-2018)
  • 8 Atbildes
  • 2 vērtējumi
  • 7872 Skatījumi

Realizācijas darījumi ar privātpersonām (kā arī citām personām, kas nav reģistrēti PVN maksātāji) PVN 1 pārskata III. daļā norādāmi kopējās summās ar sekojošiem dokumenta veida kodiem:

 

Darījuma vērtība bez nodokļa

Dokumenta veida kods

MK not. Nr.40

Zem 150 EUR

T

32.2. punkts

150 EUR vai vairāk

X

32.3. punkts

 

Lai sistēmā Horizon nodrošinātu automātisku šādu darījumu atlasi PVN 1 pārskata III. daļā, jābūt sekojošai konfigurācijai un pamatdatiem:

 

1. PVN kategorijas

Ievades ceļš: Pamatdati → Uzņēmums → PVN uzskaite → PVN kategorijas

Jāizveido PVN kategorija ar darījuma veida pazīmi “Neapliekama persona”.

 

p1_kategorija.png

 

 

2. Klientu kartītes

Ievades ceļš: Pamatdati → Klienti → Saraksts

Realizācijas klientiem, kas nav reģistrēti PVN maksātāji, klientu kartītes lappusē “Reģistrs” jānorāda PVN kategorija ar darījuma veida pazīmi “Neapliekama persona”. Lielāka apjoma datu labošanai izmantojama klientu saraksta darbība “Lauku labošana iezīmētām rindām”.

 

p1_klientakartite.png

 

3. Realizācijas dokumenti

Ievades ceļš (piemēram):

Dokumenti → Realizācija → Rēķinu saraksts

Dokumenti → Noliktava → Pavadzīmju saraksts

 

Realizācijas dokumentiem, kas izrakstīti klientiem - PVN nemaksātājiem, dokumenta PVN kategorijai jābūt ar darījuma veida pazīmi “Neapliekama persona”.

Noklusēti dokumenta PVN kategorija tiek aizpildīta ar klienta kartītes PVN kategoriju; dokumentam to var arī manuāli nomainīt. Ja nepieciešama citādāka sistēmas darbība nekā noklusētā, tad var veikt papildus dokumentu tipu konfigurāciju, piemēram, norādot noklusēto dokumenta PVN kategoriju (Sistēma → Uzstādījumi → Dokumentu tipi).

 

p1_dokuments.png

 

4. PVN 1 pārskata III. daļa

Ievades ceļš:

Atskaites → Apgāde → PVN deklarācijas → Jauns vai Labot, vai Darbības → Pielikums (III. daļa) → poga “Atlasīt klāt”

 

Darījumu rindiņas tiek atlasītas pēc grāmatojumiem, atbilstoši PVN deklarācijas aprakstam. Katras rindiņas dokumenta veida kods tiek noteikts ņemot vērā dokumenta PVN kategoriju:

  • Ja dokumenta PVN kategorijai ir darījuma veida pazīme “Neapliekama persona” un darījuma summa bez nodokļa ir zem 150 EUR, tad sistēma piešķirs dokumenta veida kodu “T” un sasummēs šādus darījumus rindā “Darījumi zem 150 EUR”
  • Ja dokumenta PVN kategorijai ir darījuma veida pazīme “Neapliekama persona” un darījuma summa bez nodokļa ir 150 EUR vai vairāk, tad sistēma piešķirs dokumenta veida kodu “X” un sasummēs šādus darījumus rindā “Darījuma veids “X””.

p1_pvndekl.png


Atbilstošie punkti no MK not. Nr. 40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām":

32. PVN 1 pārskata III daļā reģistrēts nodokļa maksātājs kopējā summā norāda:

 

32.2. pārējos attaisnojuma dokumentus, uz kuru pamata ir veikti darījumi – piegādātas preces un sniegti pakalpojumi – un kuros (katrā no attaisnojuma dokumentiem) norādītā preču un pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa ir mazāka par 150 euro. Šajā gadījumā aizpilda PVN 1 pārskata III daļas 4., 5. un 6.aili, norādot dokumenta veida kodu "T";

32.3. darījumus, kuru vērtība bez nodokļa ir 150 euro vai vairāk, ja preču vai pakalpojumu saņēmējs ir nereģistrēts nodokļa maksātājs vai persona, kas nav nodokļa maksātājs, vai persona, kuru nevar identificēt. Šajā gadījumā aizpilda PVN 1 pārskata III daļas 4., 5. un 6.aili, tajā norādot dokumenta veida kodu "X".

Komentāri
andism
PARTNER
autors andism
Kaut kā vairs šis viss nedarbojas gadījumos ar PVN 48_2 rindu. Tiek atspoguļoti katrs darījums atsevišķi. Pirms jaunināšanas uz versiju 540. viss darbojas korekti.
Raita Reine
VISMA
autors Raita Reine

Labdien, @andism ,

Jā, bija izmaiņas (no 535.32, 540.24), lai 48_2 rindas darījumus, kas iet III. pielikumā rādītu vienmēr atsevišķi. Jo VID salīdzina deklarācijas 48.2. rindas kopsummu ar PVN2 (vai precizējumiem PVN3) un III. pielikuma darījumiem ar norādītu 48.2 rindu, un lūdz precizēt, ja nesakrīt.

 

Kas šajā gadījumā tie ir par darījumiem, kurus liek 48_2 rindā, bet nevajag atsevišķi uzrādīt? Kāda ir darījuma vieta, klients sanāk nav PVN maksātājs? Vajadzētu piemēru ar darījumu pēc būtības.

Dace
CONTRIBUTOR ***
autors Dace

Labdien!

Kases pavadzīmes Horizon apkopo zem "T" (zem 150). Vai tam ir kāda argumentācija?

Tādu pašu pārdošanas pavadzīmi (tas pats klients, PVN kategorija un summa) Horizon ieliek zem "X" (virs 150).

Skaidrs, ka nav zināms, kāds ir atšifrējums pa čekiem un nav saprātīgi to meklēt kases lentā.

Grāmatveži laikam tos vairāk sliecas likt "X".

 

autors Ģirts Juraševskis

Kases pavadzīme primāri ir paredzēta integrācijām ar kases sistēmām, tātad tirdzniecību veikalā, kur klienti netiek identificēti.

Dace
CONTRIBUTOR ***
autors Dace

Nu ja. Tātad tiem būtu jābūt zem X, nevis T.

 

32.3. darījumus, kuru vērtība bez nodokļa ir 150 euro vai vairāk, ja preču vai pakalpojumu saņēmējs ir nereģistrēts nodokļa maksātājs vai persona, kas nav nodokļa maksātājs, vai persona, kuru nevar identificēt. Šajā gadījumā aizpilda PVN 1 pārskata III daļas 4., 5. un 6.aili, tajā norādot dokumenta veida kodu "X".

Raita Reine
VISMA
autors Raita Reine

@Dace , kāda tieši ir konkrētā situācija jūsu gadījumā - kas tieši tie ir par darījumu partneriem un summām, vai var katru darījumu atsevišķi likt sistēmā, vai ir tikai kopsavilkums?

 

Kases pavadzīmei citu pazīmi dabūt nevarēs, tā vienmēr iet zem T.

Ja vajag citu, tad jālieto cits dokuments, vai manuāli jāmaina.

 

Tā kā šajos "kopējos dienas veikala ieņēmumos" visbiežāk ir neiespējami nodalīt darījumus līdz 150 un virs 150, tad jebkurā gadījumā var sanākt neprecizitāte - gan tad, ja visu paliek zem T, gan ja zem X.

Būtiski vienmēr darīt vienādi, ierakstīt vēl grāmatvedības politikā, kā tiek darīts u.tml. 

No VID puses skatoties, manuprāt, vienalga, kur to liek, jo abas summas ir neatšifrētas. Galvenais, ka nodoklis samaksāts 🙂

Dace
CONTRIBUTOR ***
autors Dace

@Raita Reine , mēs esam grāmatvedības firma, ar dažādiem klientiem. Aprakstīšu divas situācijas.

1. vienā no uzņēmumiem pircēji ir tikai un vienīgi fiziskas personas. Katru vakaru katrs veikals Horizon nolasa vienu kases pavadzīmi, kuras rezultātā tiek norakstītas preces no noliktavas. Šeit gan lielākā daļa pirkumu ir zem 150 EUR, līdz ar to šajā situācijā pareizāk būtu likt T, tomēr var būt arī situācijas, kur katrs pirkums ir par summu virs 150 EUR.

2. vēl viens uzņēmums ir pakalpojumu sniedzējs, kur ir  21% un 12%, maksājumi ar karti un skaidrā naudā. Klienti pārsvarā fiziskas personas, bet te gan katrs darījums varētu būt virs 150 EUR. Dienas kopsummas vienmēr virs 150 EUR. Mēs saņemam EKA žurnāla kopiju. Iepriekš EKA žurnāla ieraksti par katru dienu tika ievadīti grāmatojumu reģistros, bet tā rezultātā katrs ieraksts atsevišķi ielasījās PVN 1-III pielikumā. Ja būtu viena likme, es būtu izveidojusi realizācijas rēķinu EKA žurnāla ievadei ar klientu, kam PVN kategorija ir Neapliekama persona. Tā kādā citā uzņēmumā jau darām un rezultātā dienas kopsummas zem 150 EUR aizietu uz T, bet virs 150 EUR uz X. Tomēr tā kā ir 2 likmes un 2 maksājumu veidi, lai automātiski izveidotu korektus grāmatojumus atbilstoši EKA žurnālam, izmantoju Kases pavadzīmi, jo tajā var aizpildīt maksājumu sadalījumu.

 

Varbūt ir kādi ieteikumi, kā mums darīt citādāk?

Nezinu, cik piekasīgi ir citi grāmatveži. Domāju, ka šajā situācijā nav vienas pareizās atbildes. Dažādos uzņēmumos droši vien arī dažādi šķiet, kurā vienā no šiem šiem kodiem darījumus veikalā atspoguļot. Es ierosinātu ielikt uzstādījumos iespēju katram uzņēmumam pašam norādīt kurā kodā atspoguļot darījumos veikalā. 

Raita Reine
VISMA
autors Raita Reine

@Dace ,

Nokavējies, tomēr Liels Paldies par minētajiem piemēriem!

Šobrīd šajā apgabalā izmaiņas netiek plānotas, jāizvēlas starp kases pavadzīmi vai realizācijas rēķinu, ņemot vērā katra iespējas un ierobežojumus.

Ierosinājums ir piefiksēts.

 

Saņem jaunumus par šo ziņu savā e-pastā!

Pieseko šai ziņai klikšķinot uz trim punktiem augšējā labajā šī raksta stūrī un izvēlies Abonēt. Tu vari izvēleties par kādu saturu saņem ziņas e-pastā!

Sīkāk par abonēšanas iespējām