- Markera som ny
- Markera som läst
- Bokmärke
- Prenumerera
- Utskriftsvänlig sida
- Rapportera olämpligt innehåll
Tips! Lägg in ersättare/vikarie under din semesterperiod i Visma IM
- 0 Svar
- 0 gilla
- 286 Visningar
Nu när det närmar sig sommaren och det är många som vill vara lediga så vill vi påminna om funktionen att lägga till en ersättare.
Om ersättaren normalt inte har samma behörigheter och rättigheter som du har så kan du tilldela temporära roller till denne. Detta administreras från Visma IM Administrator på användaren och där under fliken "Köer och Roller".
Ersättaren ärver attestbelopp för rad och faktura från Attestanten.
Användare kan själva lägga till sin vikarie genom att i IM klicka på användaren uppe till höger. Därefter på användarinställningar.
I nästa steg så väljs om det bara är för en enhet ersättaren behövs eller för alla och bestämmer därefter vilken period det ska gälla.
Tips: Fakturor kan flyttas mellan användare i Visma IM Administrator under Operationer - Flytta Faktura.