Mina produkter
Hjälp
annasky
CONTRIBUTOR ***

Ändra displaynamn på måttenhet

av annasky

När jag ändrar mått till "Hour" på en kundfaktura kommer det ut på fakturan som tex "5 hour" och tar alltså inte hänsyn till plural.

Kan jag ändra displaynamnet som syns på fakturan till "H" istället? 

Osäker på om det är under Måttenheter man i så fall ska ändra.

3 SVAR 3
Rasmus Lundin
PARTNER

av Rasmus Lundin

Hej Anna!

Lägger upp lite olika alternativ som du kan göra.
1) Lägg upp måttenhet som heter "H" (glöm inte lägga till HUR i UNECE) och ändra på dina befintliga artiklar.
2) Lägg upp en måttenhet som heter "HOURS" (glöm inte lägga till HUR i UNECE) och lägg till detta som en kompletterande enhet på dina artiklar. Du behöver då ändra på fakturaraden beroende på om det är HOUR eller HOURS.
3) Redigera datafältet för enhet i din fakturalayout så det står H om enhet är HOUR. Nu vet jag inte mer om hur er lösning ser ut och hur många olika enheter ni har men denna =IIF([ARTran.UOM]='HOUR', 'H', [ARTran.UOM]) formel gör så det står H istället för HOUR på fakturabilagan. 

Vänlig hälsning,
Rasmus
Confect
annasky
CONTRIBUTOR ***

av annasky

Hej Rasmus,

Tack för svar! Jag testar

Anna

Rasmus Lundin
PARTNER

av Rasmus Lundin

Bara att återkomma med resultat eller om du behöver mer hjälp.

Vänlig hälsning,
Rasmus
Confect

Få uppdateringar på det här inlägget i din inkorg

Klicka på de tre prickarna till höger i inlägget/artikeln och välj Prenumerera.

Läs mer om prenumeration här