voidaksesi lisätä alueita suosikkeihisi
voidaksesi lisätä alueita suosikkeihisi
Reskontravahti on Maventan ja Visma Financial Solutionsin yhteistyönä tarjoama lisäarvopalvelu perinteisen verkkolaskutuksen tueksi. Palvelu varmistaa laskujen lähetyksen, lähettää tarvittaessa automaattiset huomautukset, hoitaa perinnän ja varmistaa, että saat maksut ajallaan. Laskut luodaan normaaliin tapaa ERP:stä ja Maventa hoitaa loput.
Käyttöönotto ei vaadi muutoksia nykyiseen taloushallinnon ohjelmistoosi ja maksat edelleen vain lähetetyistä ja vastaanotetuista laskuista.
Reskontravahti palvelu otetaan käyttöön Nova Laskutus- ohjelman AutoInvoice näkymän kautta kohdasta Reskontravahti. Sivu ohjaa palvelun käyttöönotossa.
Kun laskut lähetetty PPG Manager sovelluksen kautta Visma Financial Solutions Oy on useissa tapauksissa täydentänyt ja korjannut heidän kauttaan lähetetyt laskujen tiedot toimeksiantajan puolesta. Tämä tarkoittaa sitä, että laskut eivät välttämättä ole olleet verkkolaskustandardin mukaisilla tiedoilla kun ne on lähetetty Nova-ohjelmasta. Reskontravahdin käyttöön siirrtyttäessä täytyy muistaa, että jatkossa laskuja lähetetään AutoInvoice palvelun kautta niin tiedot tulevat suoraan Novasta ja sinun tulee tarkistaa Nova Asiakaskortiston ja laskun tiedot tarkemmalla tasolla kuin aiemmin.
Visma Financial Solutions Oy muodostaa laskun kuvan verkkolaskuaineiston pohjalta joten Novassa valitulla laskun kuvalla ei ole merkitystä. Näet asiakkaalle menneen laskun kuvan Reskontravahti- välilehdeltä tai AutoInvoice-näkymästä lähetetyistä laskuista. Lisätietoa laskun kuvan muodostumisesta voi tiedustella Visma Financial Solutions Oy:n tuesta.
--> Tällä hetkellä liitetiedostoja ei ole mahdollista lähettää Reskontravahti palveluun laskun mukana mutta asiasta on kehitystoive käsittelyssä tuotekehityksessämme.
Laskun lähetys paperisena tai sähköpostitse asiakkaalle:
Jos laskuja lähetetään sähköpostitse tai tulostuspalveluun Autoinvoice palvelun kautta tulee näiden asiakkaiden tiedot olla syötettynä tässä ohjeessa olevan esimerkin mukaisesti. Tällä hetkellä Nova hakee verkkolaskuaineistoon vastaanottajan sähköpostiosoitteen laskulle valitun yhteyshenkilön (viitteenne) takaa asiakaskortistosta. Tässä linkissä ohje miten lasku pakotetaan sähköpostiin tai tulostukseen Autoinvoicen kautta.
Vaikka lasku ei olisi mennyt perille loppuasiakkaalle niin lähetyshetkellä siitä muodostuu silti toimeksianto Visma Financial Solutions Oy:lle joten tästä syystä et voi lähettää samaa laskua enää uudelleen Nova Laskutus-ohjelmasta Laskuta-näkymän kautta. Alla toimintaohjeet riippuen siitä onko loppuasiakkaalle mennyt alkuperäinen lasku perille vai ei.
HUOM! Jos lähettämäsi lasku päätyy virheeseen, tulisi virheessä oleva lasku lähettää uudelleen kahden viikon sisällä.
Mikäli lasku on vielä kahden viikon jälkeen virheessä, lopettaa Visma Financial Solutions toimeksiannon.
B. Jos uudelleen lähetys Autoinvoice-näkymän kautta ei onnistu voi alkuperäisen toimeksiannon poistettaa palvelusta kohdistamalla siihen hyvityslasku. Tämä onnistuu tekemällä alkuperäisestä laskusta Novassa hyvityslasku (uusi kopioiden, kopioi rivit negatiivisena) ja tämän jälkeen Reskontravahti palvelussa voidaan valita alkuperäinen toimeksianto ja 'yhdistä hyvityslasku' ja annetaan hyvityslaskun numero ja summa.
Tässä Visma Communityn keskustelussa löydät Reskontravahtiin liittyvät virhepalautteet ja niiden korjausohjeet.
***
Jos palvelun käyttöön ja toimintaan liittyen tulee kysyttävää ota yhteys Visma Financial Solutions Oy:n tukikanaviin.
Visma Novassa on tähän saakka pystynyt vastaanottamaan verkkolaskuja minkä tahansa operaattorin kautta, mutta 2023 vuodenvaihteesta alkaen ainoa käytettävissä oleva operaattori on Maventa (Autoinvoice-integraatio).
Visma-talo
Keskuskatu 3
00100 Helsinki
Copyright © 2019 Visma.com. All rights reserved.