Gebruikersprofiel
Gustav Nettmark
14
Berichten
0
Kudos
0
Oplossingen
11-10-2021
11:08
Det har hänt mycket de senaste versionerna av Visma Control Product Line.
Många nya funktioner och förbättringar som vi vill att ni ska få ta del av i ert dagliga arbete.
Därför anordnar vi uppgraderingswebinar, för er med äldre versioner än 10.00, där vi berättar om nyheter tom version 13.00,men även om hur ni kan effektivisera era ekonomiprocesser genom digitalisering och automatisering.
Webinaren anordnas vid 3 tillfällen tom december och det första är nu 30/11 kl 11.00.
Anmälan sker på länken här där ni registrerar er till ett datum som passar.
Vid ev frågor, kontakta gärna mig Gustav Nettmark, gustav.nettmark@visma.com
... Meer weergeven
09-04-2020
10:48
Om ni vid skapandet av betalningar upptäcker att kolumnerna "Bank" och "Belopp" är tomma och att beloppet istället lägger sig i "Restbelopp" kan det bero på att ni inte har kryssrutan "Matcha banker" ikryssad.
Den kryssar ni i när ni är i Inköp - Skapa betalningar genom att trycka på "Visa fler filter" på vänstersidan och bockar i "Matcha banker" på högersidan. Ladda därefter om posterna, då fylls kolumnen "Bank" i automatiskt och beloppet lägger sig i "Belopp".
... Meer weergeven
Labels:
09-04-2020
10:41
Välj Inställningar-Systeminställningar-År och perioder för att aktivera eller uppdatera kalendern.
Kalendern aktiveras genom att den importeras manuellt för varje nytt år, där då helger samt övriga helgdagar automatiskt föreslås som icke bankdagar.
Man måste först dock aktivera kalendern i Inställningar-Systeminställningar-Systeminställningar, genom att markera Aktivera bankdagar samt Bankdagar bakåt om Visma Control ska välja föregående bankdag.
Detta innebär att en faktura inte kommer att kunna förfalla eller betalas på en helgdag, utan nästa bankdag kommer att väljas automatiskt, utifrån Systeminställningarna.
Gör så här:
Markera aktuellt år i listan och klicka på knappen Importera Kalender .
En dialogruta visar nu de dagar som inte är bankdagar, förutom lördagar och söndagar då dessa automatiskt är markerade som inte bankdagar.
Dessa dagar går att editera gällande datum, samt att det även går att ta bort dessa genom att klicka på minus(-) knappen. Vill man lägga till någon dag klickar man på plus(+)knappen och anger namn och datum för dagen.
Klicka på OK.
... Meer weergeven
Labels:
17-03-2020
13:21
Hej Jenny,
Eftersom du har påbörjat en betalning där denna posten varit med så har det skapats en DB-rad i reskontran där denna rad har status "Automatbetalning". Om du vill ha bort den raden kan du under Inköp - Sök markera DB-raden och trycka på "Radera betalningsrad".
När du gjort det har du enbart fakturaraden (LF) kvar med status "Definitivbokad". När du gör betalningsförslag nästa gång så kommer denna posten komma med igen.
Vill du inte ha med den i nästkommande fil heller kan du spärra reskontraposten under Inköp - Sök tills du vill betala den.
... Meer weergeven
05-03-2020
17:00
1 Kudo
Om ni upptäcker avvikelser på betalningar som gått via Autopay så underlättar det för supporten om följande information anges vid kontakten för att kunna ge snabbare hjälp:
Vilken affärsenhet i Visma Control som betalningarna går ifrån, vilket IBAN-nummer affärsenheten har samt referensnummer på batchen som skickades till Autopay.
... Meer weergeven
Labels:
22-01-2020
15:17
Hej @Anonymous !
Önskar du hjälp med detta så skicka gärna in din fråga till Control-Supporten.
Mejl: control.support@visma.com
Telefon: 010 - 141 27 50
... Meer weergeven
15-10-2019
09:19
1 Kudo
Du vet väl att du inte behöver aktivera ett nytt år för att kunna lägga upp periodiseringar?
Det räcker med att året är skapat i Visma Control. Skapa nytt år görs under Inställningar - Systeminställningar - År och perioder.
När det sen blir aktuellt att bokföra periodiseringarna måste dock året vara aktivt.
... Meer weergeven
Labels:
09-09-2019
10:15
Hej!
För er som har brutet räkenskapsår, ni vet väl att vi har en lathund för årsbyte? Ni är välkomna att höra av er till oss för att ta del av denna! Mejla in till control.support@visma.se
Med vänlig hälsning,
Supporten
... Meer weergeven
Labels:
16-04-2019
10:31
Supportens öppettider under Påsken är:
torsdag den 18/4: 8-13 (telefon 9-13)
fredag den 19/4: stängt
måndag den 22/4: stängt
Med vänlig hälsning
Visma Control Support
... Meer weergeven
Labels:
08-11-2018
16:50
Numera finns det en kontroll för att säkerställa att man har ett aktuellt bokföringsdatum valt i dialogen. Denna finns i bakgrunderna Skapa verifikation, Skapa Kundreskontra och Ankomstregistrering/Definitivbokning.
Om angivet bokföringsdatum är på en tidigare period än innevarande ges en varning om att kontrollera datumet.
... Meer weergeven
Labels:
08-11-2018
16:02
1 Kudo
Behöver ni lite hjälp på traven med att stämma av periodiseringar så har supporten ett dokument till hjälp.
... Meer weergeven
Labels:
07-02-2018
09:58
Misstämmer huvudboken mot rapporten "Periodiseringar specifikation"?
Då kan det bero på nedanstående punkter:
Manuell bokning av periodiseringskontot
Strykning av verifikationsrad där periodiseringskontot är bokat
Manuell registrering av periodisering
Dubbel registrering av periodisering
Hör av er till supporten för att ta del av avstämningsdokument.
... Meer weergeven
Labels:
20-11-2017
14:22
Här får du instruktioner om hur du byter år i Visma Control 7, 8, 9 & 10. Se bifogad PDF!
... Meer weergeven
Labels: