avbryt
Visar resultat för 
Sök istället efter 
Menade du: 
Caarina
CONTRIBUTOR ***

Garantilön för timanställda

av Caarina

Hej 

Om man har en timanställd utan en fast schema, fast tjänst och man har meddelat den anställde att hen ska köra en körning på 4 timmar men sen visar det sig att körningen blir inställd.

Har hen rätt till garantilön? Hen har registrerat två timmar men systemet räknar ut fyra.   

1 SVAR 1
Godkänd lösning
LenaFritzson
VISMA

av LenaFritzson

Hej Caarina

Ersättningen är olika beroende på om det är en tillsvidareanställd eller en visstidsanställd.

Det står mer om det i avtalet under 5 § 1 mom för visstidsanställda eller 10 § mom 1 för tillsvidareanställda.

 Under verktyg-inställningar-löneberäkning kan ni se hur många timmar som är angett under "minsta tid för visstidsanställda" detta fält hämtas för alla anställda som går på timlön/månad oavsett vilken anställningsform de anställda har.

 En tillsvidare anställd som går på månadslön får ersättning för minst 3 timmar. 

Jag ber er vända er till BA om du är osäker på hur många timmar ni skall ge den anställde.