om een gepersonaliseerde navigatie te krijgen.
om een gepersonaliseerde navigatie te krijgen.
De Nederlandse GGZ heeft ons bericht dat een definitief akkoord bereikt is voor de nieuwe CAO. Dit betekent dat de achterban van zowel De Nederlandse GGZ als de vakbonden heeft ingestemd met het principeakkoord.
Een principeakkoord is doorgaans een beknopte tekst. Voor een correcte uitvoering in de HR- en salarisadminstratie is vaak op punten enige toelichting noodzakelijk. Meestal lukt het de werkgeversorganisatie (in dit geval De Nederlandse GGZ) om dergelijke onduidelijkheden weg te nemen in de periode tussen het principeakkoord en het definitief akkoord. Dat is in dit geval helaas niet gelukt. De Nederlandse GGZ heeft aangegeven dat de exacte uitwerking van punten uit het principeakkoord naar een volledige CAO tekst nog afgestemd moet worden met de vakbonden. Dit houdt in dat wij nog niet op alle punten kunnen overgaan tot uitvoering van de CAO in onze software. Dit om te voorkomen dat regelingen onverhoopt onjuist worden uitgevoerd en later hersteld moeten worden, met alle gevolgen van dien. De Nederlandse GGZ is hiervan op de hoogte.
Hieronder een overzicht van de bepalingen uit het principeakkoord waarvoor (mogelijk) acties in Youforce nodig zijn. Voor nu is dit beperkt tot de bepalingen met een ingangsmoment met terugwerkende kracht naar 01-01-2025. Voor bepalingen die ingaan op 01-07-2025 of later zullen we je te zijner tijd informeren over de actuele status.
Verhoging vakantietoeslag
De vakantietoeslag wordt verhoogd van 8% naar 8,33%. Deze wijziging wordt doorgevoerd in Payroll Gemal met een tussentijdse release. Je kunt de verhoogde vakantietoeslag daardoor direct uitbetalen bij de salarisbetaling van mei 2025. Technische details lees je op de Gemal community.
Verlofspaarregeling
Het maximum saldo gaat naar 100 weken (was 50) en er max jaarlijks maximaal 72 uur (was 35) gespaard worden. De mogelijke spaarbronnen zijn uitgebreid.
In het principeakkoord wordt aangegeven dat dit een wijziging is op een bestaande regeling, maar in de oude CAO bestaat geen regeling met deze naam. Wij vermoeden dat het een aanpassing betreft op H2 art 18 lid 7 van de oude CAO (sparen verlof om eerder met pensioen te gaan). Deze vraag staat uit bij De Nederlandse GGZ.
Het is niet mogelijk om in Youforce automatisch het maximumsaldo en de maximum storting per jaar te bewaken. Wel kun je zelf een rapportage in Youforce Reporting hiervoor maken. Aangezien dit een wijziging betreft op een bestaande regeling, heb je hier naar verwachting al in het verleden actie op ondernomen.
Zwangerschaps- bevallings- geboorte- en ouderschapsverlof
De huidige regelingen worden verhoogd tot 100% van het salaris. Dat is alles wat in het principeakkoord is vermeld.
Bij zwangerschaps-, bevallings- en geboorteverlof was er reeds de wettelijke verplichting om het loon door te betalen in aanvulling op de WAZO uitkering. In dat opzicht is er dus niets veranderd. Wij vermoeden dat dit een aanvulling betreft bij aanvullend geboorteverlof en (betaald) ouderschapsverlof. De looptijd en voorwaarden van deze aanvulling zijn echter zodanig onduidelijk, dat we deze regeling momenteel niet kunnen uitvoeren zonder een groot risico dat in een later stadium aanpassingen met terugwerkende kracht noodzakelijk zijn. Wij nemen deze regeling daarom niet op in onze CAO ondersteuning totdat er een heldere toelichting of CAO tekst beschikbaar is.
Overwerk
In het principeakkoord is afgesproken dat de bestaande bepalingen met betrekking tot overwerk vervallen. Elk uur dat de werknemer werkt boven de vaste contractsomvang wordt in de nieuwe CAO gedefinieerd als extra gewerkt uur.
In het principeakkoord is aangegeven dat er een toelage geldt van €3,50 per extra gewerkt uur. Het is echter niet duidelijk of daarnaast ook ORT, verlofuren en opbouw van rechten vakantiegeld en eindejaarsuitkering van toepassing is. In de oude CAO was ORT alleen van toepassing bij deeltijdwerknemers en was opbouw van vakantiegeld en eindejaarsuitkering niet van toepassing op overwerk. Nu overwerk als element vervalt en het nieuwe element extra uren wordt geïntroduceerd, is onduidelijk hoe de CAO partijen deze vergoedingen beoordelen.
In eerder gepubliceerde artikelen over overwerk en meerwerk hebben wij je reeds geattendeerd op de risico’s die verbonden zijn aan het corrigeren met terugwerkende kracht. Ook hebben wij bericht dat de €3,50 toelage niet ingericht kan worden in tijdregistratie, maar aangeleverd dient te worden vanuit je roosterpakket.
Vooralsnog adviseren wij je af te wachten wat de exacte CAO bepalingen gaan zijn met betrekking tot extra uren, voordat je overstapt naar de nieuwe methode. Als alles duidelijk is, zullen wij de CAO ondersteuning hierop aanpassen.
ORT tijdens zwangerschap
Als een zwangere werkneemster geen ORT diensten meer draait vanwege de zwangerschap, heeft ze recht op doorbetaling van de gemiddelde ORT over de laatste 6 maanden.
Deze bepaling is duidelijk en wordt door ons ingericht in de CAO ondersteuning van Payroll Gemal. Het is op dit moment niet meer haalbaar om die functie al voor de salarisverwerking van 05-2025 aan te bieden. In de release notes van Payroll Gemal word je op de hoogte gehouden van het exacte implementatiemoment en de technische specificaties.
Reiskostenvergoeding voor stagiairs en coassistenten
Stagiairs en coassistenten krijgen recht op reiskostenvergoedinig indien ze niet of niet doelmatig met hun studentenreisproduct kunnen reizen. Je dient zelf te bepalen hoe je wilt toetsen of de betreffende stagiair of coassistent recht heeft op deze vergoeding. Je zou de betreffende personen autorisatie kunnen geven om reizen te declareren door hen als een aparte groep in te delen op de selectierubriek declaraties.
U moet een geregistreerde gebruiker zijn om hier een opmerking toe te voegen. Als u al geregistreerd bent, moet u zich aanmelden. Als u zich nog niet hebt geregistreerd, moet u zich registreren en aanmelden.
Copyright 2023 Visma Community. All right reserved.